Specjalizacje, Kategorie, Działy
CORDIS

Nowa metoda oceny marginesów w chirurgii onkologicznej

Udostępnij:
Naukowcy opracowali technologię, która pozwala na wizualizację komórek nowotworowych w czasie rzeczywistym u pacjenta podczas zabiegu, a morfologia świeżo wyciętej tkanki jest natychmiast wizualizowana bez konieczności zamrażania lub utrwalania tkanki.
Walka z rakiem jest jedną z pięciu misji programu „Horyzont Europa” na lata 2021–2027, dlatego prace nad innowacyjnymi rozwiązaniami nabrały priorytetowego znaczenia. Zespół pewnego finansowanego przez Unię Europejską projektu zrewolucjonizował ocenę marginesów w chirurgii onkologicznej.

Jedna z trudności w pracy chirurgów onkologów polega na usunięciu tkanki nowotworowej przy jednoczesnym minimalnym naruszeniu zdrowej otaczającej guz tkanki. Ten niezwykle istotny etap decyduje o nawrocie nowotworu, sprawności pacjenta po operacji, a w niektórych nowotworach również o estetyce operowanego obszaru.

Możliwość szybkiej oceny marginesu podczas operacji przekłada się na poprawę opieki nad pacjentem. Zespół finansowanego przez UE projektu „HistologTM Scanner” opracował nową metodę obrazowania, która wspomoże klinicystów w procesie decyzyjnym, poprawiając jakość życia pacjentów i ograniczając konieczność ponownej operacji.

Nowy standard oceny marginesów
Usuwanie guza stanowi główną metodę leczenia różnych rodzajów nowotworów, z których najczęściej diagnozowany w Europie jest rak gruczołu sutkowego. Jeśli ten wymagający wyjątkowej precyzji proces zakończy się niepowodzeniem, operację należy powtórzyć, co wiąże się z dużym obciążeniem dla pacjenta i wysokimi kosztami.

Opierające się na masywnej równoległej mikroskopii konfokalnej rozwiązanie stanowi zoptymalizowaną technikę obrazowania śródoperacyjnego ograniczającą konieczność ponownej operacji. Technologia pozwala na wizualizację komórek nowotworowych w czasie rzeczywistym u pacjenta podczas zabiegu, a morfologia świeżo wyciętej tkanki jest natychmiast wizualizowana bez konieczności zamrażania lub utrwalania tkanki.

– Naszą misją jest ustanowienie nowego standardu oceny marginesów dla operacji raka piersi oraz wykorzystanie go w innych onkologicznych zabiegach chirurgicznych, takich jak resekcja guza prostaty lub neurochirurgia, ponieważ podstawowa metoda wykrywania ma zastosowanie we wszystkich patologiach nowotworowych. Pracujemy także nad oprogramowaniem szkoleniowym opartym na sztucznej inteligencji, które będzie dodatkowo wspierać klinicystów i przyczyni się do standaryzacji naszego podejścia – wyjaśnia Bastien Rachet, dyrektor wykonawczy i współzałożyciel firmy SamanTree Medical.

W toku badań klinicznych zrealizowanych we współpracy z Instytutem Gustave-Roussy, jednym z wiodących ośrodków onkologicznych na świecie, naukowcy stworzyli zestaw obrazów próbek raka gruczołu sutkowego, na podstawie których zespół patologów dokonał adnotacji i klasyfikacji zarówno prawidłowych, jak i nowotworowych struktur tkankowych.

Wspieranie leczenia onkologicznego na wszystkich etapach
Ta innowacyjna technologia stanowi rozwiązanie wyzwań związanych z resekcją guza. Może też wspomagać i uzupełniać diagnostykę przed rozpoczęciem leczenia, a także analizę laboratoryjną. Znajdzie również zastosowanie w biopsji i badaniu próbek, przynosząc spore korzyści.

– Wspieranie procesów decyzyjnych podczas operacji to dopiero początek. Naszym celem jest również zapewnienie klinicystom lepszych możliwości diagnostycznych podczas wykonywania biopsji lub analizowania próbek w laboratorium – podsumowuje Rachet.

 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.