ONKOLOGIA
Choroby żołądka i dwunastnicy
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Nowa metoda operacyjna w chirurgii raka żołądka

Udostępnij:
Częstość występowania raka żołądka w naszej populacji spadła w ostatnich latach, jednak wciąż w Polsce notuje się ok. 5000 zachorowań rocznie. W związku z długim okresem bezobjawowym przeżycia 5-letnie mieszczą się w granicach 15-20% - z tego względu każdy element terapii może okazać się kluczowy dla rokowania.
W niemal wszystkich stopniach zaawansowania zaleca się gastrektomię z limfadenektomią D2, zabieg może być poszerzony o dodatkowe resekcje w zależności od obecności naciekania. Niekiedy istnieje konieczność usunięcia śledziony (zwłaszcza w przypadku raka zlokalizowanego proksymalnie, z naciekiem obecnym w krzywiźnie większej). Jednak usunięcie śledziony wiąże się z szeregiem powikłań okołooperacyjnych - z tego względu japońscy chirurdzy z Himeji Medical Center opracowali trzyetapową, bezpieczną metodę splenektomii w czasie laparoskopowej resekcji żołądka.

Etap pierwszy obejmował zmobilizowanie ogona trzustki i śledziony; w kolejnym nacięto otrzewną tak, by powstała fenestracja dla zmobilizowanej przestrzeni. W tym etapie dokonano też usunięcia węzłów chłonnych stacji 11d oraz odsłonięto dolną gałąź tętnicy śledzionowej. Następnie uniesiono śledzionę tak, by uwidocznić jej wnękę i w ten sposób umożliwić bezpieczne usunięcie.

Nowej metodzie operacyjnej poddano w sumie 45 pacjentów; we wszystkich przypadkach udało się wykonać splenektomię. Mediana czasu operacji, czas trwania splenektomii, utrata krwi, całkowita liczba pobranych węzłów chłonnych, liczba węzłów chłonnych ze stanowisk 10 i 11d oraz poziom amylazy w trzeciej dobie po operacji wyniosły odpowiednio 382 min, 94 min, 30 ml, 51, 5, 5 i 158 IU/l. Nie odnotowano ciężkich powikłań pooperacyjnych, w tym zgonu; żaden z przypadków nie wymagał konwersji.

Metoda okazała się bezpieczna i skuteczna; pozostaje czekać na wyniki follow-upu w celu oceny przeżywalności. W Polsce wykonuje się stosunkowo niewiele gastrektomii z limfadenektomią laparoskopowo, mamy nadzieję, że będzie ich jednak coraz więcej - wszak skrócony czas hospitalizacji i mniejsza liczba powikłań pooperacyjnych to ogromna korzyć dla pacjentów.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.