Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Optymalne podejście do badań przesiewowych w kierunku raka piersi

Udostępnij:
Naukowcy porównali dwie najczęściej stosowane metody badań przesiewowych piersi: mammografię oraz rezonans magnetyczny. Wzięli pod uwagę mutację pacjentki z mutacją w genach ATM, CHEK2 i PALB2. Wnioski: MR z powodzeniem może być stosowany u młodych kobiet.
W „JAMA Oncology” opublikowano wyniki badania oceniającego zysk z przesiewowego badania rezonansem magnetycznym piersi u kobiet z grupy zwiększonego ryzyka zachorowania na ten nowotwór.

Badaniu poddano kobiety z mutacjami w genach ATM, CHEK2 i PALB2. Oszacowano, że w tej grupie chorych rozpoczęcie corocznych badań MR od 35 r.ż. pozwoliłoby na zmniejszenie ryzyka zgonu z powodu raka piersi o 54–58 proc. Drugi model, zakładający rozpoczęcie badań w 30 r.ż., zmniejszyłby to ryzyko o 55–59 proc.. Coroczna wyłączna mammografia wykonywana od 40 r.ż. pozwala na zmniejszenie ryzyka zgonu z powodu raka piersi o 36–39 proc.

 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.