Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Otyła kobieta a zwiększone ryzyko raka jelita grubego u potomstwa

Udostępnij:
Z nowego badania przeprowadzonego w Stanach Zjednoczonych wynika, że otyłość kobiety ciężarnej może zwiększać ryzyko raka jelita grubego u jej dziecka.
Analiza danych dotyczących niemal 19 tys. matek z dzieckiem ujawnia ponaddwukrotny wzrost ryzyka raka jelita grubego u dorosłych, których matki były otyłe podczas ciąży – wynika z opublikowanego raportu. Spośród 68 przypadków raka jelita grubego u dorosłego potomstwa prawie połowa (48 proc.) została zdiagnozowana przed 50. rokiem życia – zauważają autorzy.

– Zdarzenia z najwcześniejszego okresu życia wydają się ważnymi czynnikami ryzyka raka jelita grubego – mówi kierująca badaniem prof. Caitlin Murphy z University of Texas Health. Samo badanie zainicjowały zmieniające się dane demograficzne dotyczące raka jelita grubego, bowiem nastąpił wzrost liczby zachorowań na tę chorobę u osób, które osiągnęły pełnoletność. Aby odpowiedzieć na pytanie, czy otyłość matek może mieć związek z ryzykiem raka jelita grubego, prof. Murphy i jej współpracownicy przeanalizowali dane z Instytutu Zdrowia Publicznego w Oakland w Kalifornii, do którego rekrutowano prawie wszystkie (98 proc.) kobiety w ciąży objęte opieką prenatalną w okresie od czerwca 1959 do września 1966 roku.

Łącznie przeanalizowano dane 18 751 żywych urodzeń i 14 507 matek. W momencie rejestracji matki podawały podczas wywiadów informacje demograficzne i zdrowotne. Naukowcy zebrali informacje kliniczne, w tym zdiagnozowane schorzenia i przepisane leki, począwszy od sześciu miesięcy przed zajściem w ciążę do porodu. Murphy i jej zespół monitorowali uczestników dzięki corocznym kontaktom i przeprowadzanym wywiadom.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.