ONKOLOGIA
Układ moczowo-płciowego
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Pembrolizumab i niwolumab na raka płuca w refundacji od maja, lek na raka nerki cabozantynib również

Udostępnij:
Ministerstwo Zdrowia zdecydowało się na refundację immunoterapii dla chorych na niedrobnokomórkowego raka płuca. Od maja 2018 roku refundowane staną się pembrolizumab i niwolumab. Zmiany dotyczą także leczenia raka nerki. Refundowany zostanie także cabozantynib oraz niwolumab w chłoniaku Hodgkina oraz raku nerki.
- Nowe obwieszczenia refundacyjne, obowiązujące od 1 maja 2018 r., przynosi dobre wiadomości dla pacjentów cierpiących na nowotwór złośliwy płuca oraz nerki. Pomimo przedłużających się prac nad ustalaniem ujednoliconych zapisów istniejącego programu leczenia niedrobnokomórkowego raka płuca (ICD-10 C 34), udało się wypracować kompleksowe podejście do leczenia nowotworów złośliwych płuca. Pacjenci cierpiący na to schorzenie otrzymają dostęp do innowacyjnych opcji terapeutycznych z kategorii immunoterapii obejmujących molekuły niwolumab oraz pembrolizumab. Nowe substancje czynne – niwolumab oraz cabozantynib – zostały również dodane do programu leczenia raka nerki - pisze resort zdrowia.

- Na nowej liście refundacyjnej, która będzie obowiązywała od maja, wprowadzono zmiany, na których skorzystają m.in. seniorzy; zmian dla osób starszych jest niesłychanie dużo – mówi Marcin Czech, wiceminister zdrowia – Zastosowaliśmy inne podejście niż dotychczas, popatrzyliśmy, gdzie wśród tych leków, które zostały ocenione jako posiadające wartość, seniorzy najwięcej dopłacają. Wykaz leków uzupełniony jest o dużą grupę leków stosowanych w przewlekłej chorobie płucnej oraz astmie, co zmniejszy obciążenie finansowe pacjentów cierpiących na te często występujące w tej grupie wiekowej schorzenia. Zmian jest niesłychanie dużo w porównaniu z poprzednimi listami dla seniorów. Bardzo się z nich cieszymy, bo to grupa, której los jest nam szczególnie bliski. Mamy także dobre informacje dla chorych, którzy cierpią na inne schorzenia– dodaje.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.