Specjalizacje, Kategorie, Działy

Pembrolizumab skuteczny w nowotworowym zajęciu opon mózgowo-rdzeniowych

Udostępnij:
Jak wykazano w jednoramiennym, otwartym badaniu klinicznym II fazy, którego wyniki opublikowano na łamach Nature Medicine, pembrolizumab jest bezpieczny i wykazuje obiecującą aktywność u chorych z nowotworowym zajęciem opon mózgowo-rdzeniowych.
Do badania włączano chorych na nowotwory lite z nowotworowym rozsiewem do opon mózgowo-rdzeniowych. Wszyscy chorzy otrzymywali pembrolizumab w dawce 200 mg we wlewie dożylnym co 3 tygodnie do progresji choroby lub nieakceptowalnej toksyczności.

Pierwszorzędowym punktem końcowym badania był odsetek chorych, którzy pozostawali przy życiu po 3 miesiącach leczenia (ang. overall survival, OS3). Drugorzędowe punkty końcowe badania obejmowały bezpieczeństwo oraz czas do progresji wewnątrzczaszkowej i poza ośrodkowym układem nerwowym.
Do badania włączono 20 chorych, spośród których u 17 rozpoznano raka piersi, u 2 raka płuca a u jednej chorej raka jajnika.

Mediana czasu obserwacji wynosiła 6,3 miesiąca.

Badanie spełniło swój pierwszorzędowy punkt końcowy, ponieważ po 3 miesiącach 12 z 20 chorych nadal pozostawało przy życiu (OS3 HR 0,60, 90% CI 0,39-0,70).

Odsetek chorych, u których stwierdzono jedno lub więcej działań niepożądanych w stopniu 3. lub wyższym wynosił 40%, najczęściej była to hiperglikemia (n=6), nudności (n=7) i wymioty (n=7).
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.