Specjalizacje, Kategorie, Działy

Pokazali nową listę leków refundowanych

Udostępnij:
Tagi: lek, leki
Opublikowano obwieszczenie ministra zdrowia w sprawie wykazu leków, które będą refundowane od 1 stycznia 2019 roku. - Zmiany w nowej liście leków refundowanych dotyczą leków dla pacjentów z SMA, przewlekłą białaczką limfocytową oraz z płaskonabłonkowym i niepłaskonabłonkowym rakiem płuca - powiedział wiceminister Marcin Czech podczas czwartkowej (27 grudnia) konferencji w Ministerstwie Zdrowia.
Wiceminister Czech podkreślił, że nusinersen, czyli jedyny zarejestrowany lek stosowany w terapii SMA, będzie dostępny dla wszystkich polskich pacjentów chorych na rdzeniowy zanik mięśni. - Mamy również dobre wiadomości dla pacjentów onkologicznych. Obejmiemy refundacją wenetoklaks w leczeniu przewlekłej białaczki limfocytowej oraz atezolizumab dla chorych z płaskonabłonkowym i niepłaskonabłonkowym rakiem płuca - przyznał Czech i dodał, że korzystne zmiany w poprawie dostępności do leczenia obejmą też pacjentów cierpiących na raka płuca. Tecentriq (atezolizumab) wchodzi na listę refundacyjną w ramach istniejącego programu lekowego „Leczenie niedrobnokomórkowego raka płuca” i zostanie udostępniony jako nowa opcja terapeutyczna dla pacjentów w drugiej linii leczenia raka płuca o typie płaskonabłonkowym oraz rakiem płuca o typie innym niż płaskonabłonkowy.

- Mamy kolejną dobrą wiadomość dla chorych na raka płuca. Na nowej liście refundacyjnej rozszerzamy populację pacjentów, dla których dostępny będzie lek Xalkori (crizotinibum). Zostanie on objęty refundacją w programie „Leczenie niedrobnokomórkowego raka płuca” w ramach pierwszej linii leczenia, a ponadto w populacji pacjentów z re-aranżacją genu ROS1 - powiedział Czech. I dodał że wartą podkreślenia zmianą jest również objęcie refundacją Venclyxto (Venetoclaxum) w ramach nowego programu lekowego „Leczenie przewlekłej białaczki limfocytowej wenetoklaksem”.

Nowa lista leków refundowanych zawiera zmiany korzystne dla najmłodszej populacji pacjentów. - W pierwszej kolejności warto nadmienić, że utrzymaliśmy refundację dla leku Diacomit, stosowanego przy ciężkiej dziecięcej padaczce lekoopornej. Z kolei dzieci z wadami sercami manifestującymi się zmianami hemodynamicznymi będą miały zabezpieczony dostęp do profilaktyki zakażenia wirusem RS - zapowiedział.

Dokument można przeczytać na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia, w zakładce: "Obwieszczenie z 27 grudnia 2018 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na 1 stycznia 2019 r.".
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.