Specjalizacje, Kategorie, Działy

Polska Koalicja Organizacji Pacjentów Onkologicznych apeluje: potrzebna jest indywidualizacja leczenia

Udostępnij:
Rusza ogólnopolska kampania edukacyjna, która ma na celu zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat sytuacji pacjentów z nowotworami w różnych regionach Polski. W ramach kampanii Polska Koalicja Organizacji Pacjentów Onkologicznych organizuje cykl spotkań regionalnych - pierwsza odbyła się w Poznaniu.
Głównym tematem pierwszego spotkania w Poznaniu, które odbyło się pod patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka, był dostęp do leczenia onkologicznego, lokalne problemy i osiągnięcia regionu wielkopolskiego na polu onkologii.

Zarówno środowiska medyczne, jak i pacjenci są zainteresowani tym, aby w Polsce istniał równy dostęp do najskuteczniejszych terapii nowotworowych i każdy pacjent był traktowany indywidualnie ze względu na specyficzny przebieg swojej choroby. Im większy wybór leków, tym większe szanse pacjenta na przeżycie, ponieważ lekarze mają wówczas możliwość wyboru najlepszego w danym przypadku rozwiązania.

Według Jacka Gugulskiego, prezesa Polskiej Koalicji Organizacji Pacjentów Onkologicznych konieczne jest uproszczenie skomplikowanych procedur i skrócenie czasu oczekiwania na leczenie.

Jak można skrócić proces oczekiwania na ocenę Agencji Oceny Technologii Medycznych nowych terapii oraz leków i zyskać czas, którego chorzy z zaawansowanym rakiem nie mają? Na te i inne pytania uczestnicy spotkania w Poznaniu wspólnie próbowali znaleźć odpowiedź.

W Polsce od kilku lat rosną wydatki na chemioterapię i leczenie onkologiczne, jednak liczba pacjentów, u których nowotwór daje się wyleczyć jest znacznie mniejsza niż w większości krajów europejskich. W naszym kraju odsetek ten wynosi ok. 30%, a w innych krajach Europy, np. w Rumunii i Bułgarii – 60%. Według raportu przygotowanego przez prof. Nilsa Wilkinga z Instytutu Karolińska w Szwecji, w Polsce zarówno wydatki na leczenie onkologiczne w przeliczeniu na jednego obywatela, jak i ilość dostępnych leków na rynku są najniższe w Europie. Jesteśmy jednocześnie na ostatnim miejscu wśród państw europejskich pod względem wskaźnika osób, którym udało się przeżyć pięć lat bez nawrotu choroby.
Stały wzrost zachorowalności i umieralności na nowotwory złośliwe skłania do zbadania możliwości optymalizacji działań profilaktycznych oraz do podjęcia próby zaangażowania społeczeństwa, służb medycznych oraz przedstawicieli lokalnych władz we wspólne działania, mające na celu poprawę jakości leczenia i opieki nad chorymi
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.