Specjalizacje, Kategorie, Działy

Polska onkologia – przybywa pieniędzy, przybywa pacjentów

Udostępnij:
W ciągu ostatnich czterech lat nakłady na onkologię wzrosły sześciokrotnie, jednocześnie liczba chorych wzrosła o 5 procent a liczba zgonów – o 3. Nadal udaje się nam wyleczyć znacznie mniej chorych na raka, niż w większości krajów europejskich - przyznali eksperci na konferencji w Warszawie przed III Kongresem Współczesnej Onkologii.
Jednocześnie przyznali, że niewiele się również zmienia w relacjach pacjent-lekarz.

Adam Fronczak, wiceminister zdrowia, tłumaczył, że podejmowanych jest wiele działań, żeby poprawić stan polskiej onkologii. Jako sztandarowy przykład podał Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych. W jego ramach w latach 2005-2010 nakłady na tzw. chemioterapię niestandardową zwiększyły się sześciokrotnie (z 200 mln zł do 1,2 mld zł). Jednocześnie dwukrotnie, z 250 mln do 500 mln zł, zwiększyły się nakłady na programy terapeutyczne.

– W tym roku realizowanych jest w onkologii 9 takich programów. Obejmują one leczenie m.in. raka nerki, przewlekłej białaczki szpikowej, szpiczaka mnogiego, a także płaskonabłonkowego raka głowy i szyi, jelita grubego oraz płuca – mówił Adam Fronczak.

Jak zapowiedział trwają prace nad kolejnymi programami terapeutycznymi. Jednak lekarzy te dane nie uspokoiły. – Pod względem środków przeznaczanych na onkologię w przeliczeniu na jednego mieszkańca jesteśmy na przedostatnim miejscu w Europie. Tymczasem liczba chorych na raka w naszym kraju stale rośnie. W Polsce żyje już 500 tys. osób z chorobą nowotworową, a liczba chorych, u których co roku wykrywa się raka, zwiększyła się do 168 tys. – podkreślał prof. Cezary Szczylik z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.

Dodał, że lekarzy obowiązują przyjęte na świecie standardy leczenia i chorzy powinni być leczeni tym, co jest powszechnie rekomendowane.

– W onkologii mamy jeszcze wiele do nadrobienia nawet wobec naszych sąsiadów, np. Czech – mówił prof. Andrzej Deptała z Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie.
– Jeśli nakłady na onkologię rosną, a jednocześnie liczba zgonów z tego powodu rośnie, to znaczy, że te dane nie są wiarygodne – stwierdziła wprost Jolanta Kwaśniewska, prezes Fundacji „Porozumienie bez Barier”.

Jednocześnie – jak podkreślali przedstawiciele organizacji pacjenckich – ciągle pacjent nie jest traktowany jak partner.

– Ciągle musimy walczyć. O jakość mammografii, o to by w konsultacjach lekarskich brali udział także pacjenci – mówiła Krystyna Wechmann, wiceprezes Polskiej Koalicji Organizacji Pacjentów Onkologicznych, założycielka i prezes Federacji Stowarzyszeń „Amazonki”.

Jacek Gugulski, prezes Polskiej Koalicji Organizacji Pacjentów Onkologicznych, przekonywał, że efekty leczenia zależą nie tylko od nakładów i standardów, ale także od współpracy między pacjentem i lekarzem. Jego zdaniem wielu onkologów nie wie jak rozmawiać z chorym i jego rodziną, nie docenia też roli jaką mogą oni spełnić w długiej i trudnej terapii.

– Domagamy się obecności przedstawiciela Koalicji w roli obserwatora w na posiedzeniach Rady przy Narodowym Programie Zwalczania Chorób Nowotworowych – postulował Jacek Gugulski. Według niego Koalicja powinna mieć też możliwość odbywania regularnych spotkań z przedstawicielami resortu zdrowia oraz uczestniczenia w posiedzeniach sejmowej komisji zdrowia dotyczących onkologii.

Z kolei profesorowie postulowali, by centra onkologii przekształcić w ośrodki stricte usługowe, a kształcenie młodych kadr przenieść do uniwersytetów medycznych, gdzie powinny powstać placówki onkologiczne.
- Nieetyczne jest to, że mamy kolejki do onkologa, bo nowotwór nie czeka na lekarskie decyzje tylko się rozwija – podkreślał prof. Szczylik. – Ale w sytuacji, kiedy specjalistów z certyfikatem jest tylko 450 i w dodatku ciągle nam przybywa papierkowej pracy, nie jesteśmy w stanie tych kolejek rozładować.

Tu z kolei nie zgodził się minister Fronczak. Przytaczał dane z rejestru lekarzy z których wynika, że liczba lekarzy tej specjalności w ostatnich 5 latach zwiększyła się o 30 proc. W całym kraju jest obecnie 511 onkologów, a liczba wszystkich specjalistów, zajmujących się leczeniem chorych na raka wzrosła do 1900
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.