Specjalizacje, Kategorie, Działy

Problemy po allotransplantacjach w ocenie specjalistów

Udostępnij:
Powikłania po przeszczepach komórek macierzystych to kolejny obszerny wątek tematyczny, który zostanie poruszony podczas konferencji "Algorytmy postępowania w nowotworach układu krwiotwórczego i nie tylko".
W trakcie dwudniowego wydarzenia specjaliści hematologii będą starali się sformułować uproszczone ścieżki postępowania dla wybranych chorób nowotworowych mających źródło w układzie krwiotwórczym. Omówione zostaną zespoły mielodysplastyczne, ostra białaczka szpikowa, schorzenia z grup nowotworów mieloproliferacyjnych i nowotworów limfoidalnych. W poświęconych im wystąpieniach przewijać się będą aspekty dotyczące transplantacji, którym ponadto poświęcona zostanie również odrębna sesja naukowa.

Na początku drugiego dnia uczestnicy konferencji będą mogli poszerzyć swoją wiedzę o powikłaniach, jakie mogą się pojawić po allogenicznej transplantacji komórek macierzystych. Zaplanowane w tej części zostały trzy wykłady. Pierwszy wystąpi prof. dr hab. n. med. Jan Styczyński, który omówi ryzyko reaktywacji CMV u pacjentów po zabiegu allotransplantacji. Badania naukowe do tej pory nie określały dokładnie wpływu wirusa na nawroty choroby, wiadomo jednak, że osłabiony układ odpornościowy po transplantacji jest bardziej narażony na reaktywację CMV i wiążące się z tym konsekwencje zdrowotne.

Podczas konferencji pojawi się również temat GVHD, czyli choroby przeszczepu przeciwko gospodarzowi. Jest to niepożądana reakcja na wprowadzone komórki, które rozpoznają biorcę jako obcy organizm i zaczynają go atakować. Leczenie takich stanów oparte jest na terapiach ze sterydami, które jednak nie zawsze działają. O tym, co zrobić w takich sytuacjach, mówić będzie dr n. med. Agata Wieczorkiewicz-Kabut. W programie przewidziany jest jeszcze jeden wykład, którego tematyka zostanie przedstawiona w późniejszym czasie. Sesję zwieńczy cykl Q&A.

Konferencja "Algorytmy postępowania w nowotworach układu krwiotwórczego i nie tylko" odbędzie się 30 września i 1 października w Katowicach (Vienna House Easy, ul. Sokolska). Dla zainteresowanych przygotowaliśmy specjalną promocję cenową – w przypadku rejestracji do końca sierpnia koszt udziału w konferencji wynosi tylko 199 zł!

Serdecznie zapraszamy!

REJESTRACJA
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.