Specjalizacje, Kategorie, Działy

Problemy z terapią protonową dla małych pacjentów w Krakowie-Bronowicach

Udostępnij:
Szpitale nie chcą dowozić chorych na nowotwory dzieci do jedynego w Polsce centrum protonoterapii w Krakowie-Bronowicach. Argumentują, że na miejscu powinna funkcjonować stosowna placówka.
To dlatego do 3 września resort zdrowia przedłużył konkurs na wybór szpitala, który ma leczyć małych pacjentów chorujących na raka w jedynym w Polsce Centrum Cyklotronowym w Krakowie Bronowiacach. Jak ustalił reporter RMF FM, żaden szpital w Polsce nie chce wziąć na siebie odpowiedzialności za leczenie dzieci w centrum cyklotronowym. To oznacza, że mali pacjenci chorzy na raka zostają bez możliwości leczenia na jedynym w Polsce urządzeniu do protonoterapii. Wcześniej kontrakt posiadał Szpital Uniwersytecki w Krakowie, ale go nie przedłużył, argumentując to problemami organizacyjnymi z dowozem pacjentów do centrum w Bronowicach.

Terapia protonowa to nowa metoda leczenia nowotworów złośliwych.Terapia protonowa okazuje się bardziej skuteczna, a przede wszystkim bardziej bezpieczna w określonych lokalizacjach nowotworów. Zdania na temat wskazań do leczenia protonami czasem się różnią, ale te oparte na dowodach klinicznych dotyczą m.in. nowotworów podstawy czaszki i okolicy okołordzeniowej wieku dorosłego, nowotworów zatok obocznych nosa o różnej budowie histologicznej, nowotworów wieku dziecięcego wymagających napromieniania osi mózgowo-rdzeniowej oraz wysoko zróżnicowanych glejaków.

Instytut Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk, gdzie umiejscowiony jest cyklotron, skupia najwyższej klasy fizyków.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.