Specjalizacje, Kategorie, Działy

Prosto o raku piersi – nowy kanał edukacyjno-informacyjny dla pacjentów

Udostępnij:
Celem projektu jest udzielenie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, często trudne i wstydliwe. Kanał powstał dla pacjentów onkologicznych i ich bliskich, którzy poszukują eksperckiej opinii na każdym etapie choroby.
Startuje kanał informacyjno-edukacyjny „Prosto o raku piersi”, stworzony z myślą o kobietach, które zachorowały na ten nowotwór. To 10 odcinków i 10 rozmów ze specjalistami z różnych dziedzin.

Eksperci oraz kobiety, które przeszły diagnozę i leczenie raka piersi, podczas konferencji inaugurującej kanał podkreślali, że pacjenci często są przerażeni i zagubieni w systemie ochrony zdrowia. Jak mówili podczas konferencji, kiedy kobieta dowiaduje się o diagnozie, jaką jest rak piersi, w jej głowie pojawia się ogromna liczba pytań. Brak informacji na temat choroby i sposobu leczenia pogłębiają lęk i niepokój, które towarzyszą procesowi przejścia przez raka.

– To jest tak, jak przed pierwszą jazdą samochodem: jestem zdenerwowana, mam spocone ręce, instruktor na mnie patrzy i nie wiem, która to prawa, a która to lewa strona. W tym momencie tak właśnie czują się pacjentka i rodzina – w jednym z odcinków tłumaczyła Jolanta Meller, na co dzień kierująca ruchem pacjentów w Instytucie Onkologii w Warszawie.

Rak piersi to choroba uleczalna
Najczęściej słysząc diagnozę „rak”, chorzy uważają, że ich życie właśnie się kończy. Lęk, stres negatywnie wpływa i na efekty leczenia, i na dobrostan pacjentek. Czasami w otoczeniu chorych nie ma osoby, która udzieliłaby informacji na temat sytuacji, w jakiej się znalazły.

Koordynatorka leczenia pacjentów Jolanta Meller zaznaczyła, że pacjentki po diagnozie raka piersi mają prawo do przeżywania smutku, odczuwania lęku, ale mają też prawo do szerokiej wiedzy na temat tego, jak swoją chorobę mogą przejść, jak wyglądać będzie proces diagnozowania i leczenia.

Onkolożki obecne na konferencji podkreślały olbrzymi postęp medycyny. I ta wiedza powinna przebijać się do świadomości pacjentek. – U większości kobiet z rakiem piersi choroba ta jest całkowicie uleczalna. Pacjentki, które leczymy radykalnie, mają najczęściej 99,5 proc. szansy na wyleczenie. Mimo to po przejściu procesu leczenia nadal czują się chore, a one są fizycznie zdrowe – powiedziała dr Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld, kierownik oddziału zachowawczego Kliniki Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej w Narodowym Instytucie Onkologii w Warszawie.

Znaleźć odpowiedź na ważne pytania
Wychodząc naprzeciw potrzebom pacjentów, stworzone zostało kompendium wiedzy, które udziela odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. W pierwszym sezonie „Prosto o raku piersi" poruszane są tematy, takie jak pierwsza wizyta u onkologa, formalności szpitalne, prawa pacjenta, wsparcie psychiczne, seks i intymność w chorobie. Padają odpowiedzi na wiele pytań: jak zaplanować życie rodzinne i zawodowe w chorobie? jak nie zgubić się w szpitalnej rzeczywistości? jak rozmawiać o chorobie i towarzyszących jej emocjach? jak prosić o pomoc? jak radzić sobie z intymnością?

Celem przyświecającym nagraniom było stworzenie w jednym miejscu kompletnego i przyjaznego kompendium wiedzy o raku piersi, a także budowanie lepszego zrozumienia całego procesu choroby. Dziesięcioodcinkowy sezon „Prosto o raku piersi” porusza także tematy związane z przełamywaniem stereotypów dotyczących choroby. Pokazuje, że dotknięte rakiem piersi kobiety nie chcą być przez niego definiowane, a ich codzienność i potrzeby są znacznie szersze niż tylko odpowiedź na pytanie, jak się czują. Ważnym aspektem w materiale są także kwestie procesu leczenia, relacji i komunikacji z lekarzem, świadomości praw pacjenta czy odwagi, by zadawać nawet najtrudniejsze pytania.

Do projektu zaproszenie przyjęli eksperci z różnych dziedzin, którzy w przyjazny i zrozumiały sposób dzielą się wiedzą i udzielają przydatnych, praktycznych informacji. W dziesięcioodcinkowej serii zobaczymy dr n. med. Agnieszkę Jagiełło-Gruszfeld (Klinika Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej NIO-PIB w Warszawie), dr n. med. Joannę Streb (Oddział Kliniczny Onkologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie), dr n. med. Aleksandrę Łacko (Katedra Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu), dr n. med. Mariolę Kosowicz (kierownik Poradni Psychoonkologii NIO-PIB w Warszawie), Jolantę Meller, (koordynatorka w NIO-PIB w Warszawie), a także Ewę Grabiec-Raczak ze Stowarzyszenia Amazonki Warszawa Centrum, mecenas Monikę Duszyńską (kancelaria Law for Lifesciences), prof. Krzysztofa Bieleckiego (specjalista chirurgii ogólnej i onkologicznej), dr n. med. Monikę Łukasiewicz (autorkę książki „Seks bez cycków, czyli seks dobrze zaprojektowany”). W jednym z odcinków pojawiają się także kobiety chorujące na raka piersi, podopieczne Fundacji Spa For Cancer – Ula, Agnieszka i Ania.

„Prosto o raku piersi” jest pierwszym cyklem w ramach kanału „Prosto o zdrowiu”, który powstał z inicjatywy Pfizer Oncology.

Kanał dostępny jest na YouTube: „Prosto o zdrowiu”.

 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.