Specjalizacje, Kategorie, Działy

Protest Ogólnopolskiej Federacji Onkologicznej przeciwko ustawie o zawodzie lekarza i lekarza dentysty

Udostępnij:
– Stanowczo protestujemy przeciwko przyjęciu projektu ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty zakładającego zasadnicze zmiany finansowania systemu ochrony zdrowia – napisała Dorota Korycińska, szefowa OFO, do prezydenta Andrzeja Dudy i zaapelowała o zawetowanie nowelizacji.
W związku z publikacją informacji o planie skierowania do prac parlamentarnych projektu nowelizacji ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty, która doprowadzi do zasadniczej zmiany zasad publicznego finansowania systemu ochrony zdrowia, uprzejmie prosimy o Pańskie szczególne zaangażowanie w ten proces legislacyjny oraz przyjęcie poniższej informacji – napisała w liście do prezydenta Andrzeja Dudy Dorota Korycińska, prezes zarządu Ogólnopolskiej Federacji Onkologicznej.

Na stronie internetowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów opublikowano informację o planie przyjęcia projektu nowelizacji ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty.

Założeniem regulacji jest wprowadzenie zmian zasad finansowania publicznego systemu ochrony zdrowia. W szczególności projekt zakłada przeniesienie finansowania wielu zadań do Narodowego Funduszu Zdrowia bez zapewnienia dotacji z budżetu państwa. Dotyczy to zarówno programów polityki zdrowotnej (szczepienia obowiązkowe, leczenie chorych na hemofilię oraz pokrewne skazy krwotoczne, diagnostyka zakażeń HIV/leczenie AIDS), systemu ratownictwa medycznego, jak również finansowania składek na ubezpieczenie zdrowotne osób nieubezpieczonych.

– Co szczególnie zastanawiające, projektodawca zamierza uszczuplić środki z funduszu zapasowego Narodowego Funduszu Zdrowia i przekazać je do Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Stanowczo protestujemy przeciwko przyjęciu projektu ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty zakładającego zasadnicze zmiany finansowania systemu ochrony zdrowia – zwróciła uwagę Korycińska.

Po pierwsze, przyjęcie regulacji doprowadzi do ograniczenia przestrzeni finansowej, dzięki której Narodowy Fundusz Zdrowia może zapewnić dostęp do świadczeń oraz skutecznych technologii medycznych. Utrudni to skrócenie kolejek oraz wydłuży okres przyjmowania do publicznego systemu ochrony zdrowia skutecznych technologii medycznych. Już dzisiaj widać, na przykładzie programu badań przesiewowych w kierunku raka jelita grubego, że zmiana źródła finansowania może mieć dla pacjentów wyjątkowo negatywne skutki – czytamy w liście.

– Po drugie, zwracamy uwagę, że projektodawca nie zamierza przeprowadzić konsultacji publicznych, przez co zostaliśmy pozbawieni możliwości przedstawienia swojej opinii przewidzianych obowiązującymi przepisami – zaznaczyła Dorota Korycińska.

– Deklarujemy zaangażowanie w proces legislacyjny na etapie parlamentarnym. Mamy nadzieję, że wymienione wyżej zagrożenia zostaną wyeliminowane. Jeżeli jednak okaże się to niemożliwe, zwrócimy się do Pana o rozważenie skierowania regulacji do ponownego rozpatrzenia przez Sejm. Wielokrotnie mogliśmy liczyć na Pańskie wsparcie w dyskusji dotyczącej poprawy sytuacji pacjentów. Trudno byłoby nam wyobrazić sobie, że Pańską zgodą przyjęta zostanie regulacja tak negatywnie wpływająca na polskich pacjentów – zakończyła szefowa OFO.

 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.