Specjalizacje, Kategorie, Działy

Przeprowadzanie badań CT częściej niż raz w roku u chorych na raka płuca nie poprawia przeżycia

Udostępnij:
Przeprowadzanie badań tomografii komputerowej częściej niż raz w roku u osób chorych na raka płuca nie wydłuża przeżycia.
Jak wynika z badania obejmującego 4463 chorych poddawanych CT w okresie 5 lat kontynuacji, częstsze przeprowadzanie badań nie wiązało się z poprawa przeżycia lub przeżyciem po wznowie. Jak wskazują badacze, rekomendacje w odniesieniu do niedrobnokomórkowego raka płuca zmieniają się.

Badacze analizowali częstość badań oraz przeżycie u uczestników chorych na niedrobkomórkowego raka płuca w stadium I-III zdiagnozowanych w latach 2006-2007 i leczonych chirurgicznie. 36 procent miało wykonywane badania co 3 miesiące, 45 procent co 6 miesięcy i 19 procent co roku. Pośród chorych, którzy przeżyli i nie mieli wznowy w ciągu 14 miesięcy po zabiegu chirurgicznym, u 11 procent wystąpił pierwotny rak podczas okresu obserwacji a u 23,8 procent wznowa. Autorzy nie znaleźli związku miedzy intensywnością badań a przeżyciem.

Obecne rekomendacje wskazują na konieczność badań CT co 6 do 12 miesięcy w ciągu 2 pierwszych lat po zabiegu chirurgicznym. Jednak co uderza, ponad połowa chorych będących w Narodowej Bazie Raka nie miała w ogóle przeprowadzonych badań CT.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.