Specjalizacje, Kategorie, Działy

Rada Przejrzystości pierwszym krokiem ku poprawie sytuacji pacjentów z chłoniakiem rozlanym z dużych komórek B (DLBCL)

Udostępnij:
24 maja Rada Przejrzystości AOTMiT będzie oceniała terapię polatuzumabem wedotyny. Jest to lek, który daje nadzieję specyficznej grupie chorych na DLBCL. Chodzi o tę część pacjentów, którzy nie mogą być zakwalifikowana do przeszczepu autologicznych komórek macierzystych (ASCT-autologus stem cell transplant) z powodu wieku, chorób współistniejących lub też braku odpowiedzi na zastosowane wcześniej leczenie.
Chłoniak rozlany z dużych komórek B to odmiana chłoniaka nieziarniczego. Najczęściej diagnozowany spośród wszystkich nowotworów układu chłonnego (ok. 35 proc.). Z kolei aż 80 proc. chłoniaków agresywnych to właśnie DLBCL. Jest to chłoniak agresywny o wysokim stopniu złośliwości co powoduje, że rozpoczęcie leczenia powinno nastąpić jak najwcześniej od momentu rozpoznania.

- Chłoniak rozlany z dużych komórek B jest to agresywny, bardzo dynamiczny chłoniak. Atakujący osoby w bardzo różnym wieku i w różnym stanie ogólnym– mówi prof. Sebastian Giebel z gliwickiego oddziału NIO-PIB. - Ponieważ postępuje bardzo szybko powinniśmy w momencie rozpoznania natychmiast włączać leczenie.

Standard leczenia
Podstawą leczenia jest chemioterapia, a światowym standardem kursy R-CHOP. W przypadku niezaawansowanej choroby chory otrzymuje 2-4 takich kursów, po których stosuje się radioterapię, a w przypadku choroby zaawansowanej otrzymuje 6-8 kursów. Niestety 40% chorych z DLBCL ma nawrót choroby. Standardowym postępowaniem w takim przypadku jest przeszczepienie ASCT. Do takiego leczenia kwalifikuje się tylko połowa chorych, druga połowa nie może być zakwalifikowana do przeszczepu z powodu wieku, chorób współistniejących lub też braku odpowiedzi na zastosowane wcześniej leczenie.

Nowe możliwości
Do niedawana nauka i medycyna były bezsilna w sytuacji oporności i nawrotu chłoniaka z komórek B. Dla 40% pacjentów, terapia polatuzumabem wedotyny to odpowiedź na niezaspokojoną potrzebę medyczną w tej grupie chorych.

- Polatuzumab wedotyny jest lekiem nowej generacji, jest to immunotoksyna złożona z przeciwciała monoklonalnego skierowanego przeciwko CD79b i monometyloaurystatyny E (MMAE). Przeciwciało łączy się z komórkami chłoniaka i dostarcza do ich wnętrza toksynę, która je zabija. Jest to leczenie celowane tj. ukierunkowane na chore komórki, a oszczędzające komórki zdrowe – dodaje prof. Sebastian Giebel – Szczególnie ważna terapia dla osób, które z powodu stanu ogólnego, starszego wieku nie mogą być skutecznie intensywnie leczone zgodnie ze standardem dla młodszych chorych na DLBCL. Dotyczy to pacjentów, którzy nie odpowiadają na tradycyjne leczenie lub u których następuje nawrót choroby mimo wcześniejszej odpowiedzi.

Polatuzumab wedotyny:
• zmniejsza ryzyko zgonu z powodu choroby o 58%,
• wydłuża przeżycie całkowite o 7,7 miesiąca (mediana przeżycia całkowitego w grupie pacjentów leczonych standardową chemioterapią wyniosła 4,7 miesiąca w porównaniu do 12,4 miesięcy w grupie pacjentów leczonych polatuzumabem),
• wydłuża czas do progresji choroby o 5,8 miesiąca (mediana przeżycia wolnego od progresji choroby w grupie pacjentów leczonych standardową chemioterapią wyniosła 3,7 miesiąca w porównaniu do 9,5 miesięcy w grupie pacjentów leczonych polatuzumabem).

W poniedziałek 24 maja Rad Przejrzystości oceni terapię polatuzumabem wedotyny w ramach programu lekowego: „Leczenie opornego/nawrotowego chłoniaka z dużych komórek B (DLBCL) (ICD-10 C 83, C85.7)” i zasadność refundacji, która w opinii środowiska hematoonkologicznego w istotny sposób rozszerza możliwości terapeutyczne w trudnej populacji (ok. 400 osób rocznie), jaką są chorzy z nawrotowym/opornym na leczenie DLBCL. Jaka będzie decyzja Rady Przejrzystości? Co w ocenie okaże się najistotniejsze? Będziemy informowali na naszych łamach po komunikatach AOTMiT po posiedzeniu Rady.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.