Specjalizacje, Kategorie, Działy

Radioterapia ablacyjna skuteczna, lecz toksyczna - wyniki badania SABR-COMET

Udostępnij:
Radioterapia zmian przerzutowych skutkuje wydłużeniem przeżycia, ale jest obarczona działaniami niepożądanymi.
Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów choroby te powodują w Polsce około 95 tysięcy zgonów rocznie. Wzrastająca liczba zachorowań sugeruje, że problem będzie stopniowo narastał. Niestety nie wszyscy pacjenci w chwili rozpoznania mają szansę na leczenie z intencją wyleczenia, szczególnie w przypadku obecności wielu ognisk przerzutowych. Z tego punktu widzenia ogromnego znaczenia nabiera optymalna opieka paliatywna, pozwalająca na zwiększenie komfortu życia i (niekiedy) pozwala na jego wydłużenie o kilka tygodni lub miesięcy. Na łamach The Lancet ukazała się publikacja oceniająca skuteczność paliatywnej radioterapii ognisk przerzutowych.

Międzynarodowy zespół naukowców z Kanady, Holandii, Szkocji i Australii przeprowadził randomizowane badanie, do którego włączonoi 95 pacjentów i przydzielono ich w stosunku 2:1 (64 w grupie badawczej i 31 w grupie placebo) do otrzymywania stereotaktycznej radioterapii ablacyjnej (SABR) lub do standardowej opieki paliatywnej. Zakwalifikowano pacjentów w wieku co najmniej 18 lat, z potwierdzonym rozpoznaniem nowotworu złośliwego i od jednego do pięciu ognisk przerzutowych, w stopniu sprawności ECOG 0 lub 1 oraz spodziewaną długością życia co najmniej 6 miesięcy. Oceniono, czy w tego grupie pacjentów dodanie SABR do standardowej opieki będzie skutkowało wydłużeniem przeżycia i poprawą jego jakości, lepszą kontrolą choroby oraz czy takie postępowanie wiąże się z akceptowalną toksycznością. Warto dodać, że w analizach przyjęto p<0,20 jako próbę dodatnią.

Wykazano, że mediana przeżycia całkowitego wyniosła 41 miesięcy w grupie badawczej i 28 miesięcy w grupie kontrolnej (HR 0,57, p=0,090), zatem (zgodnie z przyjętymi założeniami co do istotności) radioterapia zmian przerzutowych skutkuje niemałym wydłużeniem życia. W grupie badanej odnotowano jednak znacznie wyższy odsetek zdarzeń niepożądanych co najmniej stopnia 2. (29% vs. 9%, p=0,026); w wymienionej grupie wystąpiły także 3 zgony związane z leczeniem w porównaniu do ich braku u pacjentów poddawanych wyłącznie standardowej opiece paliatywnej. SABR jest zatem skuteczna, lecz obawy budzą kwestie bezpieczeństwa.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.