Specjalizacje, Kategorie, Działy

Resekcyjny NDRP – okołooperacyjna chemioimmunoterapia poprawia wyniki leczenia

Udostępnij:

W ostatnich latach dokonano dużego postępu w leczeniu niedrobnokomórkowego raka płuca. Jednym z dowodów jest najnowsza publikacja w „The Lancet Oncology”.

Okołooperacyjna chemio- i immunoterapia poprawia krótkoterminowe wyniki leczenia resekcyjnego niedrobnokomórkowego raka płuca, co udowodniono wcześniej m.in. w badaniu NADIM. Follow-up trwa i wydaje się, że rezultaty po 5 latach nadal pozostają na bardzo zadowalającym poziomie.

NADIM było wieloośrodkowym, jednoramiennym badaniem II fazy przeprowadzonym w 18 szpitalach w Hiszpanii. 51 pacjentów z nieleczonym dotychczas resekcyjnym NDRP w stopniu IIIA i stopniem sprawności w skali Eastern Cooperative Oncology Group wynoszącym 0 lub 1 kwalifikowano do leczenia neoadiuwantowego opartego na trzech cyklach paklitakselu (200 mg/m2 pc.) i karboplatyny (pole pod krzywą 6 mg/ml na min) z niwolumabem (360 mg). Po operacji zastosowano rok leczenia uzupełniającego niwolumabem w monoterapii (240 mg co 2 tygodnie przez 4 miesiące, a następnie 480 mg co 4 tygodnie przez 8 miesięcy).

5-letnie przeżycie wolne od progresji wyniosło 65 proc, a przeżycie całkowite 69,3 proc. Progresja choroby nastąpiła u 24 proc. pacjentów; zmarło 30 proc, w tym 20 proc. z powodu nawrotu choroby i 10 proc. z przyczyn nienowotworowych. Działania niepożądane związane z leczeniem co najmniej stopnia 3. wystąpiły u 30 proc. pacjentów podczas leczenia neoadjuwantowego i 19 proc. podczas leczenia uzupełniającego. Najczęstszymi były zwiększona aktywność lipazy i gorączka neutropeniczna podczas leczenia neoadjuwantowego oraz podwyższona aktywność lipazy i amylazy w surowicy podczas leczenia uzupełniającego. Nie zgłoszono żadnych opóźnień w operacjach chirurgicznych, zgonów ani nieoczekiwanych długotrwałych efektów toksycznych związanych z leczeniem.

Jak widać okołooperacyjna chemioimmunoterapia wykazała obiecujące długoterminowe korzyści przy braku zastrzeżeń dotyczących bezpieczeństwa, co – według autorów – potwierdza jej zastosowanie w resekcyjnym NDRP w stopniu IIIA.


 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.