Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Sacituzumab govitecan poprawia wyniki pacjentek z rakiem piersi

Udostępnij:

W „Journal of Clinical Oncology” opublikowano wyniki badania, w którym porównano sacituzumab govitecan z jednolekową chemioterapią u wcześniej leczonych pacjentek z przerzutowym potrójnie ujemnym rakiem piersi (TNBC).


W Journal of Clinical Oncology opublikowane zostały wyniki końcowej, zaplanowanej analizy skuteczności oraz drugorzędowe punkty końcowe dotyczące bezpieczeństwa międzynarodowego, wieloośrodkowego badania klinicznego III fazy ASCENT. W badaniu tym porównano zastosowanie sacituzumabu govitecan z jednolekową chemioterapią wybraną przez badacza u wcześniej leczonych pacjentek z przerzutowym potrójnie ujemnym rakiem piersi (TNBC), niezależnie od obecności przerzutów do mózgu.

Jak wynika z badań - sacituzumab govitecan poprawia wyniki u wcześniej leczonych pacjentek z przerzutowym potrójnie ujemnym rakiem piersi (triple-negative breast cancer, TNBC) w porównaniu z jednolekową chemioterapią

Opis badania i wyniki

Pacjentki przydzielono losowo w stosunku 1:1 do grupy otrzymującej sacituzumab govitecan lub leczenie wybrane przez lekarza do czasu wystąpienia progresji choroby lub nieakceptowalnej toksyczności.

W końcowej analizie wykazano, że sacituzumab govitecan (n=267) wydłużył medianę PFS o 4,8 miesiąca w porównaniu z 1,7 miesiąca (HR 0,41, 95% CI 0,33 do 0,52) i medianę OS o 11,8 w porównaniu z 6,9 miesiąca (HR 0,51, 95% CI 0,42 do 0,63) w porównaniu z leczeniem wybranym przez lekarza (n=262).

Przeprowadzono też eksploracyjne analizy retrospektywne wpływu ekspresji Trop-2 na uzyskanie korzyści klinicznych ze stosowania sacituzumabu govitecanu w porównaniu z leczeniem wybranym przez lekarza.

Wykazano statystycznie istotną korzyść kliniczną ze stosowania sacituzumabu govitecanu w zakresie PFS, OS i odsetka obiektywnych odpowiedzi u pacjentów z dwóch najwyższych kwartyli ekspresji Trop-2. W dwóch najniższych kwartylach ekspresji Trop-2 wykazano korzyści numeryczne w zakresie  HR ze stosowania sacituzumabu govitecanu.

We wszystkich podgrupach chorych sacituzumab govitecan wykazał profil bezpieczeństwa obejmujący możliwe do opanowania działania niepożądane Odsetek pacjentów wymagających  zakończenia leczenia z powodu działań niepożądanych nie przekraczał 5%. Nie odnotowano zgonów związanych z leczeniem.

 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.