Specjalizacje, Kategorie, Działy
Tomasz Paczos/Senat

Senat – o pacjentach onkologicznych i ich potomstwie ►

Udostępnij:
Podczas konferencji prasowej pod tytułem „Pacjent onkologiczny a szanse na posiadanie potomstwa w polskiej rzeczywistości” marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska mówiła o wadze tych zagadnień. Wypowiadali się także senator Agnieszka Gorgoń-Komor i profesor Mirosław Wielgoś.
Konferencja odbyła się 12 stycznia w Senacie.



Wideo dostępne na stronie internetowej: Facebook.com/SenatRp/18753.

Także chorzy onkologicznie chcą mieć dzieci
– Po stworzeniu programu w zakresie in vitro, finansowanego z budżetu państwa, który daje parom szansę na posiadanie dzieci, jest konieczność zrobienia następnych – mówiła Małgorzata Kidawa-Błońska.

– Mamy wielu pacjentów i pacjentek, którzy mierzą się z chorobami onkologicznymi. Wywierają one wielki wpływ nie tylko na ich zdrowie, lecz także na psychikę, mogą też ograniczyć posiadanie potomstwa. A przecież to jest marzenie wszystkich ludzi – chcą mieć dzieci, i chcą, żeby leczenie spowodowało, że będą zdrowi i będą mogli posiadać zdrowe, piękne dzieci. Dlatego bardzo ważna jest informacja i wiedza. Ludzie muszą wiedzieć, że jest dla nich szansa, że można to wszystko przeprowadzić, że można otrzymać pomoc lekarzy, psychologów. I to marzenie o dziecku może stać się faktem. Dlatego niezmiernie się cieszę się, że dzięki spotkaniu, na którym będziemy rozmawiać na temat szans posiadania potomstwa przez pacjenta onkologicznego, wiele ważnych i cennych informacji będzie mogło dotrzeć do pacjentów, którzy szukają rozwiązań w trudnej dla siebie sytuacji – podkreśliła marszałek Senatu.

Jak mówiła senator Agnieszka Gorgoń-Komor, spotkanie jest kontynuacją tego, które odbyło się w czerwcu ubiegłego roku, jeszcze podczas poprzedniej kadencji Senatu, kiedy debatowano na temat in vitro.

– Nowotwory są drugą przyczyną śmiertelności w Europie, po chorobach układu krążenia. Pacjent onkologiczny to nie zawsze pacjent chory śmiertelnie. Ma takie same prawa do bycia rodzicem – zarówno mężczyźni, jak i kobiety – jak każdy, a dotknięci chorobą onkologiczną mają także szansę na własne potomstwo dzięki nowoczesnej, dobrze rozwijającej się medycynie — podkreśliła.

Współczesna medycyna daje ogromne możliwości
Jak przekazała, dyskusja w czasie posiedzenia parlamentarnego będzie dotyczyć kobiety ciężarnej, u której przypadkowo wykryto chorobę onkologiczną, i tego, jak zorganizować opiekę nad taką pacjentką, która jest pełna obaw, ponieważ zarówno diagnostyka, jak i terapia, mogą wpływać istotnie na zdrowie jej i potomstwa.

Drugim obszarem są zagadnienia nurtujące osoby, które zachorowały na chorobę onkologiczną i procedury medyczne spowodowały, że na jakimś etapie mają problem z planowaniem potomstwa czy z narodzinami dziecka. – Wnioski z tej dyskusji zostaną przekazane marszałek Senatu i do Ministerstwa Zdrowia — dodała senator Gorgoń-Komor.

Prof. Mirosław Wielgoś, konsultant krajowy w dziedzinie perinatologii, podkreślał, że choroba nowotworowa i ciąża to nie tylko problem czysto medyczny, ale także psychologiczny i społeczny.

– Mamy tutaj z jednej strony problem kobiet ciężarnych, u których wykryto nowotwór, a z drugiej strony mamy pacjentki i pacjentów z chorobą nowotworową, którzy chcieliby posiadać potomstwo. Dzisiaj jest to jak najbardziej możliwe. Kiedyś, to było w zasadzie jednoznaczne — choroba nowotworowa była wskazaniem do terminacji. W większości przypadków tę ciążę można utrzymać. Co prawda wiele metod leczenia chorób nowotworowych nie jest najbardziej wskazanych w momencie ciąży, ale są sposoby, żeby temu przeciwdziałać – mówił ekspert.

– Osobną kwestią jest zagadnienie oncofertility, gdzie u osób często niemyślących jeszcze o ciąży, u osób w młodszym wieku musimy pamiętać o tym, żeby tę płodność na przyszłość zachować – i są takie możliwości. Współczesna medycyna na to zezwala, tylko musimy o tym wiedzieć. Musimy o tym rozmawiać i takie możliwości naszym pacjentom stwarzać – dodał prof. Wielgoś.

Przeczytaj także: „Coraz więcej ciężarnych choruje onkologicznie” i „Kobiety z mutacją BRCA po leczeniu raka mogą bezpiecznie starać się o dziecko”.

 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.