ONKOLOGIA
Układ moczowo-płciowego
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Sipuleucel-T (Provenge ® ) – pierwsza w historii szczepionka zarejestrowana w leczeniu nowotworów.

Udostępnij:
W kwietniu 2010 roku FDA zarejestrowała autologiczną szczepionkę komórkową – Sipuleucel-T (Provenge ®) do leczenia bezobjawowego przerzutowego hormonoopornego raka prostaty (hRGK). W prezentowanym badaniu III fazy (IMPACT) u chorych na hRGK z przerzutami zaobserwowano wydłużenie mediany całkowitych przeżyć o 4,1 miesiąca w porównaniu do grupy kontrolnej otrzymującej placebo.
Rak gruczołu krokowego (RGK) jest jednym z najczęściej występujących nowotworów złośliwych wśród mężczyzn zachodniej cywilizacji. W Polsce w 2005 r. zarejestrowano 7095 nowych zachorowań na RGK, natomiast z powodu tego nowotworu zmarło 3592 mężczyzn. Roczne tempo wzrostu zapadalności na RGK w Polsce, w ciągu ostatnich 10 lat, wynosiło 2,5%.

Leczenie radykalne (chirurgiczne, radioterapia – teleterapia lub brachyterapia) może wiązać się z wyleczeniem w przypadku chorych na zlokalizowanego RGK. U 40% tych chorych wystąpi wzrost poziomu PSA (Prostate Specific Antigen – swoisty antygen sterczowy) w surowicy w ciągu pierwszych 10 lat po leczeniu radykalnym. U jednej trzeciej rozwinie się choroba przerzutowa w czasie 8 lat. Średni czas jaki upływa od momentu rozpoznania pierwszego przerzutu do śmierci wynosi poniżej 5 lat. Terapia hormonalna zastosowana w przypadku progresji choroby po leczeniu radykalnym powoduje remisję u około 80% chorych, natomiast po upływie niespełna 20 miesięcy u wszystkich mężczyzn rozwinie się postępująca hormonooporna forma RGK, nie reagująca na żadne manipulacje hormonalne.
Do dnia dzisiejszego trzy leki (estramustyna, mitoksantron, docetaksel) zostały zarejestrowane przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków – U.S. Food and Drug Administration (FDA) w leczeniu pierwszego rzutu chorych na hormonoopornego raka gruczołu krokowego (hRGK). Docetaksel, który okazał się być najlepszym cytostatykiem, indukuje odpowiedź u około 50% chorych, ze średnim czasem do progresji wynoszącym zaledwie 7 miesięcy i z medianą całkowitego przeżycia chorych równą 18,9 miesięcy.

Sipuleucel-T, jest to szczepionka składająca się z autologicznych komórek dendrytycznych, inkubowanych ex-vivo z białkiem fuzyjnym składającym się z PAP (Prostatic Acid Phosphatase - antygen obecny na komórkach gruczołu krokowego) połączonego z GM-CSF. W badaniu III fazy 127 mężczyzn z rozpoznaniem przerzutowego hRGK zrandomizowano do dwóch ramion badawczych. W jednym chorzy otrzymywali Sipuleucel-T (3 infuzje co 2 tygodnie), w drugim placebo. Średni czas do progresji w grupie mężczyzn immunizowanych Sipuleucel-T wynosił 11,7 a w grupie placebo 10 tygodni. Różnica ta nie była istotna statystycznie. Mediana całkowitego przeżycia (OS) była równa 25,9 miesięcy w przypadku chorych leczonych Sipuleucel-T vs 21,4 miesiący dla grupy otrzymującej placebo (P=0.01). Sipuleucel-T poddano dalszej ocenie w badaniu III fazy (IMPACT). Do prezentowanego badania włączono 512 chorych na bezobjawowego przerzutowego hRGK, których przydzielono do dwóch grup badawczych. Stosunek chorych otrzymujących Sipuleucel-T do placebo (3 infuzje co 2 tygodnie) wynosił 2:1. W grupie otrzymującej lek badany zaobserwowano zmniejszenie ryzyka zgonu o 22% w porównaniu do grupy placebo (p=0,03). Trzyletnie przeżycie zaobserwowano u 31,7% chorych leczonych Sipuleucel-T, natomiast 23% u mężczyzn otrzymujących placebo. Mediana OS wynosiła 25,8 miesięcy u chorych immunizowanych i 21,7 u mężczyzn z grupy kontrolnej. Leczenie było dobrze tolerowane przez chorych. Do najczęstszych działań niepożądanych należały: dreszcze, gorączka czy ból głowy, które ustępowały po kilku dniach od podania leku.
29 kwietnia 2010 FDA zarejestrowała Sipuleucel-T do leczenia bezobjawowego (lub z występującymi minimalnymi objawami choroby) przerzutowego hormonoopornego raka prostaty. Koszt terapii jest bardzo wysoki – 3 infuzje leku kosztują 93 000 USD.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.