Specjalizacje, Kategorie, Działy

Strategia leczenia raka tarczycy - opis przypadku

Udostępnij:
Nowotwory tarczycy są niejednorodną grupą schorzeń różniącą się zarówno rozpoznaniem histopatologicznym jak i przebiegiem klinicznym, sposobem leczenia i rokowaniem. W ostatnich latach notujemy wzrost wykrywalność raków tarczycy. Prof. Marek Ruchała w swoim wykładzie mówi o możliwościach diagnostyki i leczenia tej grupy nowotworów.
W ciągu minionych 40-50 lat trzykrotnie wzrosła wykrywalność raka tarczycy. Świadczy to o tym, że z jednej strony rośnie liczba zachorowań, ale też i możliwości diagnostyczne takie jak wprowadzenie badań TSH, a także wykorzystywanie metod USG i PET. Na wzrost zachorowalności wpływa też szereg czynników środowiskowych, jak promieniowanie jonizujące, otyłość, radioterapia czy nadużywanie alkoholu i nikotyny oraz zależności genetyczne.

– Im lepsza sytuacja socjoekonomiczna pacjenta, tym mniejsze guzy są wykrywane. Badania pokazują też, że częściej z małymi zmianami zgłaszają się pacjenci w większych miastach, gdzie jest lepszy dostęp do nowoczesnych metod diagnostycznych – zauważa prof. dr hab. n. med. Marek Ruchała, Katedra i Klinika Endokrynologii Przemiany Materii i Chorób Wewnętrznych UM w Poznaniu, prezes Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego.

Prof. Marek Ruchała, w wykładzie, który zaprezentował podczas konferencji „Nowości w chorobach wewnętrznych" Wydawnictwa Termedia (kierownictwo naukowe prof. Wiesław Bryl), omawia pułapki diagnostyki i terapii nowotworów tarczycy na konkretnych przykładach pacjentek.



 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.