Specjalizacje, Kategorie, Działy
RCNT

Świętokrzyskie RCNT rozpocznie badania molekularne, które pomogą w terapii ciężkich chorób

Udostępnij:
Badania komórek na poziomie molekularnym, które pomogą w doborze terapii ciężkich chorób, w tym również nowotworowych, rozpocznie Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne (RCNT) w Podzamczu (woj. świętokrzyskie). Będzie to możliwe dzięki wyposażeniu laboratorium RCNT w nowoczesny sprzęt badawczy za ponad milion złotych.
Jak poinformował dyrektor RCNT Marcin Zawierucha, centrum wyposażyło laboratoria w cytometr przepływowy, mikroskop fluorescencyjny oraz fluorescencyjny automatyczny licznik komórek. – Urządzenia zostały zakupione ze środków własnych Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego. Umożliwią prace naukowo-badawcze na poziomie, który dotychczas nie był w regionie możliwy. Myślę, że dzięki nim już wkrótce prowadzone u nas projekty i uzyskiwane wyniki zostaną dostrzeżone w Polsce i na świecie – powiedział Marcin Zawierucha, dyrektor RCNT.

Dyrektor zaznaczył, że prowadzone są rozmowy z podmiotami medycznymi z regionu na temat praktycznej współpracy w zakresie wykrywania schorzeń, dobierania i opracowywania terapii. – Rozmowy są obiecujące, mam nadzieję, że w najbliższych miesiącach będziemy mogli poinformować o ich wynikach – dodał Marcin Zawierucha.

Cytometr przepływowy, mikroskop fluorescencyjny oraz fluorescencyjny automatyczny licznik komórek pozwolą na prowadzenie badań na poziomie molekularnym. W laboratorium RCNT będzie można m.in. namnażać konkretne komórki, oddziaływać na nie konkretnymi substancjami i obserwować, jaki to przynosi efekt: czy np. chore komórki przestają się namnażać, umierają, czy też odwrotnie – rozwijają się szybciej.

Wyniki i wiedza o zależności zmian genetycznych ze zmianami strukturalnymi komórki pozwolą na precyzyjne rozpoznanie schorzenia, a następnie wdrożenie najskuteczniejszej, celowanej terapii, np. przy leczeniu nowotworów.

Całkowity koszt zakupu urządzeń to prawie 1,1 mln złotych. Wszystkie już znajdują się w laboratoriach RCNT, laboranci wkrótce rozpoczną szkolenie z ich obsługi.

 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.