Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Szkolenia koordynatorów opieki onkologicznej

Udostępnij:
Białostockie Centrum Onkologii i Towarzystwo Ginekologii Onkologicznej będą szkolić koordynatorów opieki onkologicznej. Dyrektor BCO dr nauk o zdrowiu Magdalena Borkowska i prezes TGO prof. Włodzimierz Sawicki podpisali porozumienie o współpracy.
W ramach wspólnego projektu Białostockiego Centrum Onkologii i Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej – Akademia Koordynatora Opieki Onkologicznej – odbędą się szkolenia dla koordynatorów z całej Polski. Trwają prace nad materiałami edukacyjnymi, w lipcu ma być gotowy portal akademii, a w sierpniu mają się zacząć spotkania edukacyjno-informacyjne w formule online, we wrześniu natomiast – szkolenia z poszczególnej tematyki, a w grudniu zaplanowano konferencję koordynatorów – poinformował prof. Włodzimierz Sawicki.

Koordynator opieki onkologicznej to osoba, która jest przewodnikiem pacjenta po systemie opieki zdrowotnej; osobą, która umawia mu badania, wyręcza lekarza w sprawach administracyjnych, nadzoruje terminy, koordynuje plan leczenia, udziela odpowiedzi na pytania, jest swoistym łącznikiem między pacjentem a lekarzem i działa na rzecz usprawnienia procesu leczenia.

Białostockie Centrum Onkologii było jednym z kilku ośrodków w Polsce, które brały udział w pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej (w dziedzinie raka jajnika, piersi, jelita grubego i prostaty) i ma już doświadczenie, jeżeli chodzi o koordynatorów. Ustawę o KSO prezydent Andrzej Duda podpisał w marcu 2023 r., ale nie ma jeszcze do niej rozporządzeń – przypomniano w czwartek.

Dyrektor BCO dr Magdalena Borkowska powiedziała dziennikarzom, że w ramach pilotażu onkologicznego w szpitalu zmieniła się organizacja, ważna stała się koordynacja. – Wszystko sprowadza się się do tego, aby pacjent był w centrum uwagi. Mówiąc o koordynatorach, mówimy o osobach z dużymi kwalifikacjami, o takich, które tworzą przestrzeń bezpieczną dla pacjenta, prowadzą za rękę, wspomagają i odciążają pracę lekarską – powiedziała.

Dodała też, że pacjenci, którzy już korzystają z opieki koordynatora, dziwią się, że taka opieka może działać w publicznej służbie zdrowia. – Bo koordynator to osoba, która wesprze w rejestracji, umówi badania diagnostyczne, tomograf, rezonans, umówi do lekarza, zorganizuje opiekę psychologiczną, a potem oddzwoni i poinformuje, że jest badanie – stwierdziła Borkowska.

Prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej prof. Włodzimierz Sawicki podkreślił, że chodzi o uporządkowanie opieki nad pacjentem onkologicznym na każdym etapie – od diagnostyki po leczenie i po terapii. – To jest niezwykle istotne, by pacjent miał świadomość, że jest otoczony opieką, że ktoś nad tym czuwa – powiedział dziennikarzom prof. Sawicki.

Dodał, że koordynatorzy będą się uczyć podstaw onkologii, profilaktyki raka, poznawać ścieżkę postępowania z pacjentem onkologicznym, komunikacji, tematyki badań klinicznych. Celem akademii ma być wyszkolenie koordynatorów, eliminacja barier w systemie, działania na rzecz ciągłości leczenia.

Krajowy konsultant ds. ginekologii onkologicznej prof. Mariusz Bidziński podkreślił, że ważne jest, aby osoba, która dowiaduje się, że ma raka, miała pomoc w osobie koordynatora administracyjnego, który prowadzi ją, bo to odciąża lekarzy, a jednocześnie łączy pacjenta z osobą wykwalifikowaną. W obecnej rzeczywistości medycznej chory często jest zdezorientowany. Ekspert dodał, że kwestie te są sprawą dobrej organizacji.

W BCO jest obecnie 40 koordynatorek. – Moją rolą jest ustalenie badań pacjentowi, pokazanie, jaka będzie ścieżka jego leczenia. Pacjenci otrzymują kontakt, więc dzwonią do mnie. Ja prowadzę ich cały czas – mówiła koordynator z BCO Justyna Karwowska. Ma 30–40 nowych pacjentów miesięcznie. Dodała, że pacjenci są pozytywnie zaskoczeni, że mają takiego opiekuna, który wszystko im mówi i pośredniczy w kontakcie z lekarzem. – Bardzo się staram, żeby pacjenci byli zaopiekowani i wszystko wiedzieli na temat tego leczenia. Po prostu – zaznaczyła koordynatorka.

 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.