Terapia hormonalna raka piersi może chronić przed demencją
Terapia hormonalna w leczeniu raka piersi może chronić starsze kobiety przed chorobą Alzheimera oraz demencją, chociaż efekt ochronny różni się w zależności od wieku i rasy.
Terapia hormonalna jest szeroko stosowana w leczeniu raka piersi z dodatnimi receptorami, ale efekty poznawcze leczenia, w tym potencjalny związek z demencją, pozostają niejasne. Aby to zbadać, naukowcy wykorzystali powiązaną bazę danych SEER-Medicare, dzięki którym wybrali kobiety w wieku 65 lat lub starsze z rakiem piersi, które otrzymały i nie otrzymały terapii hormonalnej w ciągu 3 lat od diagnozy. Naukowcy wykluczyli kobiety z wcześniejszymi diagnozami choroby Alzheimera/demencji lub te, które otrzymały terapię hormonalną przed diagnozą raka piersi.
Analizy dostosowano pod kątem zmiennych demograficznych, społeczno-kulturowych i klinicznych, a analizy podgrup oceniały wpływ wieku, rasy i rodzaju terapii modulującej hormony na ryzyko choroby Alzheimera/demencji.
Spośród 18 808 kobiet uwzględnionych w analizie, 66% otrzymało terapię modulującą hormony, a 34% nie. Podczas średniego okresu obserwacji wynoszącego 12 lat u 24% osób stosujących terapię modulującą hormony i u 28% osób niestosujących terapii rozwinęła się choroba Alzheimera/demencja.
Stosowanie terapii hormonalnej obniża ryzyko choroby Alzheimera o 7%
Ogólnie rzecz biorąc, stosowanie terapii hormonalnej (w porównaniu z jej niestosowaniem) wiązało się ze znaczącym, 7% niższym ryzykiem choroby Alzheimera/demencji (współczynnik ryzyka [HR], 0,93; P = 0,005), z zauważalnymi różnicami wiekowymi i rasowymi.
Stosowanie terapii hormonalnej wiązało się z 24% niższym ryzykiem choroby Alzheimera/demencji u czarnych kobiet w wieku od 65 do 74 lat (HR, 0,76), ale ten efekt ochronny zmniejsza się do 19% u czarnych kobiet w wieku 75 lat lub starszych (HR, 0,81).
Białe kobiety w wieku od 65 do 74 lat, które otrzymywały terapię hormonalną (w porównaniu z tymi, które jej nie otrzymywały), miały o 11% niższe ryzyko choroby Alzheimera/demencji (HR, 0,89), ale związek zniknął wśród osób w wieku 75 lat lub starszych (HR, 0,96; 95% CI, 0,90–1,02).
Inne rasy nie wykazały istotnego związku między stosowaniem terapii hormonalnej a chorobą Alzheimera/demencją.
Konieczne są spersonalizowane plany leczenia
Ogólnie rzecz biorąc, stosowanie inhibitora aromatazy lub selektywnego modulatora receptora estrogenowego wiązało się ze znacznie niższym ryzykiem choroby Alzheimera/demencji (HR, odpowiednio 0,93 i HR, 0,89).
Badanie retrospektywne wykazało, że – terapia hormonalna wiązała się z ochroną przed chorobą Alzheimera/demencją u kobiet w wieku 65 lat lub starszych z nowo zdiagnozowanym rakiem piersi, przy czym spadek ryzyka był stosunkowo większy u kobiet czarnoskórych i kobiet w wieku poniżej 75 lat – omówił wyniki badania jego autor dr Chao Cai z University of South Carolina, Columbia, South Carolina.
– Wyniki podkreślają krytyczną potrzebę spersonalizowanych planów leczenia raka piersi, które są dostosowane do indywidualnych cech każdej pacjentki, szczególnie biorąc pod uwagę znacznie wyższe prawdopodobieństwo (dwa do trzech razy większe) rozwoju czarnej kobiety (choroby Alzheimera/demencji) w porównaniu z białymi pacjentkami – dodali naukowcy.