Specjalizacje, Kategorie, Działy

Trendy śmiertelności z powodu nowotworów w Europie w ciągu ostatnich 30 lat

Udostępnij:
Liczba zachorowań na nowotwory wykazuje tendencję wzrostową, jednak coraz doskonalsze metody diagnostyczne, kolejne generacje leków (zwłaszcza biologicznych) i stopniowe wdrażanie metod profilaktyki stwarzają szansę na pokonanie choroby. Zmiany dokonują się na naszych oczach, czego potwierdzenie znajduje się na łamach Annals of Oncology.
Na łamach tego prestiżowego czasopisma opublikowano pracę włoskich badaczy, którzy dokonali oceny trendów śmiertelności z powodu nowotworów w Europie na przestrzeni ostatnich niemalże 30 lat (1990-2017). Dane uzyskano z baz Światowej Organizacji Zdrowia dla 36 krajów w Europie oraz Unii Europejskiej jako całości.

Obliczono, że w 2015 r. standaryzowane wskaźniki śmiertelności z powodu wszystkich nowotworów w UE wyniosły 137,5 zgonów na 100 000 u mężczyzn i 85,7 zgonów na 100000 u kobiet. Smutny jest fakt, że w krajach Europy Środkowo-Wschodniej okazały się one najwyższe - wyniosły ponad 150 zgonów na 100 000 mężczyzn i ponad 100 zgonów na 100 000 kobiet. Optymizmem napawają panujące trendy - śmiertelność z powodu wszystkich nowotworów w UE od lat 2006/2007 zmniejszała się co roku o 1,5% u mężczyzn i 0,8% u kobiet. Niestety, utrzymują się niekorzystne trendy umieralności z powodu nowotworów wątroby, płuc u kobiet, trzustki, a także skóry i nerek u mężczyzn.

Widać wyraźnie, że potrzebna jest ogromna praca, a także dobra wola decydentów, by polscy pacjenci mieli takie same szanse na wyleczenie jak chorzy w krajach zachodnioeuropejskich.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.