Specjalizacje, Kategorie, Działy

Tukatynib - nowa rejestracja FDA dla chorych na HER2-dodatniego raka piersi

Udostępnij:
Amerykańska Agencja Żywności i Leków zarejestrowała tukatynib w skojarzeniu z trastuzumabem i kapecytabiną do leczenia dorosłych chorych na nieresekcyjnego lub przerzutowego HER-2-dodatniego raka piersi, w tym z obecnością zmian przerzutowych w ośrodkowym układzie nerwowym, które otrzymały wcześniej jedną lub więcej terapii anty-HER z uwagi na chorobę przerzutową.
Skuteczność wykazano w badaniu klinicznym HER2CLIMB, do którego włączono 612 chorych na HER-2 dodatniego przerzutowego raka piersi, które były wcześniej leczone trastuzumabem, pertuzumabem i trastuzumabem emtansyny. Chore przydzielono losowo w stosunk 2:1 do ramienia otrzymującego tukatynib w dawce 300 mg dwa razy na dobę lub placebo w skojarzeniu z trastuzumabem i kapecytabiną.

Pierwszorzędowym pnktem końcowym badania był czas wolny od progresji choroby (ang. progression free survival, PFS). Mediana PFS wyniosła 7,8 miesiąca w ramieniu z tukatynibem wobec 5,6 miesiąca u chorych otrzymujących placebo (HR 0,54; 95% CI 0,42-0,71; p < 0,00001).

Mediana czasu przeżycia całkowitego (ang. overall survival, OS) w ramieniu z tukatynibem wynosiła 21,9 miesiąca, podczas gdy w ramieniu z placebo 17,4 miesiąca (HR 0,66; 95% CI 0,50-0,87; p=0,00480). Odsetek odpowiedzi na leczenie wynosił 40,6% wobec 22,8% odpowiednio dla ramienia z tukatynibem i placebo.
Najczęstsze działania niepożądane występujące u co najmniej 20% chorych obejmowały biegunkę, erytrodyzestezję dłoniowo-podeszwową, nudności, zmęczenie, wymioty, zapalenie jamy ustnej, bóle głowy, bóle brzucha, niedokrwistość i wysypkę.

Zalecana dawka tukatynibu wynosi 300 mg doustnie dwa razy na dobę w skojarzeniu z trastuzumabem w dawce standardowej oraz kapacytabiną w dawce 1000 mg/m2 dostanie dwa razy na dobę przez 14 dni w trwającym 21 dni cyklu leczenia. Leczenie prowadzi się do progresji choroby lub nieakceptowalnej toksyczności.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.