Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Tylko co trzecia Polka skorzystała z bezpłatnej mammografii

Udostępnij:
Jedynie 37 proc. populacji kobiet w wieku od 50 do 69 lat, objętej programem profilaktyki raka piersi, skorzystało w 2022 roku z bezpłatnych badań. Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina, że od 1 listopada 2023 r. zostanie poszerzona grupa kobiet (45–74 lata), które powinny skorzystać z badań w ramach programu.
Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet. W początkowym okresie nie daje żadnych objawów. Wcześnie wykryty jest niemal w 100 proc. uleczalny.

Program profilaktyki raka piersi skierowany jest do kobiet w wieku od 50 do 69 lat, które:
– przez ostatnie dwa lata nie miały wykonywanej mammografii,
– nie miały wcześniej stwierdzonej zmiany nowotworowej piersi o charakterze złośliwym,
– otrzymały w ramach realizacji programu pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po upływie 12 miesięcy z powodu obciążenia następującymi czynnikami ryzyka:
rak piersi wśród członków rodziny (matka, siostra, córka), mutacja w obrębie genów BRCA1 lub BRCA2.

NFZ zaznacza także, że do udziału w programie nie trzeba mieć skierowania. Wystarczy zgłosić się osobiście lub umówić telefonicznie na badanie.

Od 1 listopada 2023 roku ma zostać poszerzona grupa kobiet, które skorzystają z badań w ramach programu. Każda kobieta w wieku od 45 do 74 lat będzie mogła wykonać mammografię bezpłatnie.

 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.