Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Umiejscowienie przerzutów raka nerki a ogólny czas przeżycia

Udostępnij:
W omawianym badaniu wykazano różnice pomiędzy typem histologicznym raka nerki a umiejscowieniem przerzutów oraz prognozą. Analizie poddano dane 10 105 pacjentów.
Na łamach „JAMA Network Open” ukazała się wieloośrodkowa analiza dotycząca histologii oraz umiejscowienia przerzutów w rozsianym raku nerki i rokowania odległego.

Badacze wykorzystali dane z bazy danych International mRCC Database Consortium (IMDC) dotyczące pacjentów z lat 2002–2019. W sumie analizie poddano informacje o 10 105 osobach. Większość (72,4%) stanowili mężczyźni. Mediana wieku wyniosła 60 lat. Z powodu raka jasnokomórkowego cierpiało 91,6%, z powodu raka brodawkowatego 6,6%, a z powodu raka chromofobowego 1,8% grupy. W przypadku raka jasnokomórkowego najczęstszymi lokalizacjami przerzutów były: płuca (70%), węzły chłonne (40%), kości (32%), wątroba (18%) i nadnercza (10%). W przypadku raka brodawkowatego najczęstszymi lokalizacjami przerzutów były: węzły chłonne (69%), płuca (49%), kości i wątroba (po 22%), a w przypadku raka chromofobowego: węzły chłonne (51%), płuca (36%) i wątroba (34%). Ogółem rak jasnokomórkowy częściej wykazywał przerzuty w płucach, nadnerczach, mózgu oraz w trzustce, podczas gdy rak brodawkowaty częściej powodował przerzuty do węzłów chłonnych, a rak chromofobowy częściej zajmował wątrobę.

Lokalizacja przerzutów miała związek z medianą ogólnego czasu przeżycia. Jeśli chodzi o raka jasnokomórkowego, przerzuty do trzustki były związane z medianą czasu przeżycia równą 50 miesięcy, w przypadku węzłów chłonnych było to 21 miesięcy, kości 19 miesięcy, wątroby 18 miesięcy, mózgu 16,5 miesiąca, a opłucnej 16 miesięcy. W raku brodawkowatym przerzuty wiązały się najkrótszą medianą przeżycia w przypadku wątroby (12 miesięcy) i kości (11 miesięcy). W przypadku raka chromofobowego większość lokalizacji przerzutów była związana z ponaddwuletnią medianą przeżycia (węzły chłonne, kości, wątroba), ale przerzuty do płuc wiązały się z medianą zaledwie 14 miesięcy.

W omawianym badaniu wykazano różnice pomiędzy typem histologicznym raka nerki a umiejscowieniem przerzutów oraz prognozą. Różnice w najczęstszym umiejscowieniu przerzutów mogą być związane z biologią guza – być może na tej podstawie będą powstawały bardziej szczegółowe wytyczne leczenia pacjentów z rakiem nerki.


Autor notatki: lek. Mikołaj Kamiński
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.