Specjalizacje, Kategorie, Działy

W Europie Środkowo-Wschodniej 20 tys. kobiet umiera rocznie z powodu raka szyjki macicy

Udostępnij:
W Europie Wschodniej ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy jest 4-5 razy wyższe niż w krajach Europy Zachodniej i Północnej. Jednocześnie badania przesiewowe są niskiej jakości. Jedynie koordynacja programów badań przesiewowych oraz szczepień może zahamować rosnącą w niektórych krajach liczbę zachorowań. Ten problem poruszy kongres EUROGIN w Lizbonie.
Zapadalność na raka szyjki macicy w Europie Środkowo-Wschodniej jest wyższa niż gdziekolwiek w Europie oraz wzrasta w niektórych krajach, głównie z powodu niepoddawania się badaniom przesiewowym, które w najlepszym razie są oportunistyczne i relatywnie obejmują niewiele osób oraz są niskiej jakości. W krajach Europy Środkowo-Wschodniej około 40 tys. kobiet zachorowuje na raka szyjki macicy a 20 tys. rocznie umiera. Skumulowane ryzyko zachorowania w Europie Wschodniej jest 4-5 razy wyższe niż w Zachodniej i Północnej. Sesja na ten temat podsumuje sytuację epidemiologiczną w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, dokona przeglądu obecnego statusu badań przesiewowych oraz wprowadzania szczepień oraz zaproponuje pilną koordynację programów szczepień przeciw HPV oraz badań przesiewowych jako jedynej drogi.

Infekcje HPV powodują 4,5 procent przypadków raka na całym świecie, głównie u kobiet. Ponad 25 procent nowotworów spowodowanych jest HPV u kobiet w Afryce. Najczęstszym nowotworem jest rak szyjki macicy. Szczepionki przeciw HPV oraz badania przesiewowe mogą wyeliminować nowotwory związane z HPV w wielu regionach świata u obu płci.

Jak zauważają twórcy programu kontrola zachorowań na raka szyjki macicy będzie w kolejnych dekadach zależna od programów badań przesiewowych bazujących na testach wykrywających HPV oraz od szczepień. Zintegrowane działania w sferze programów badan przesiewowych oraz szczepień zapewnią racjonalizacje prewencji oraz efektywność kosztową programów. Wtórną korzyścią ze szczepień stanie się zapobieganie wszystkim innym schorzeniom wywołanym przez HPV.

Przypadki wznowy nowotworów związanych z HPV stanowią pole zainteresowania onkologii głowy i szyi. Styka się to ze zmianami epidemiologicznymi ponieważ odsetek zachorowań na raka wskutek HPV zwiększa się również w populacji osób starszych. Badania porównawcze notują rzeczywisty postęp zarówno pod względem biomarkerów wykrywania wznowy jak i identyfikacji molekularnych determinantów odpowiedzi w przypadku choroby zaawansowanej lokalnie. Co więcej, strategie immunoterapii w szczególności dotyczą nowotworów wywołanych HPV i tematy te zostaną przedyskutowane podczas sesji.

W dniach 2-5 grudnia w Lizbonie kongres EUROGIN zaoferuje uczestnictwo w naukowym forum stanowiącym pomost między pracą badawczą a postępowaniem klinicznym. Tematyką międzynarodowej konferencji będą schorzenia związane z wirusem HPV. Program kongresu obejmuje wykłady i warsztaty m.in. na temat wyzwań oraz postępów w szczepieniach przeciw HPV.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.