Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

W Olsztynie rusza budowa ośrodka radiochirurgii przy szpitalu uniwersyteckim

Udostępnij:
Rozpoczyna się budowa Ośrodka Radiochirurgii Mózgu, Głowy i Szyi przy szpitalu uniwersyteckim w Olsztynie – poinformował w środę Uniwersytet Warmińsko-Mazurski. Placówka ma być gotowa na przyjęcie pierwszych pacjentów wiosną 2023 r.
W budynku, który powstanie na terenie szpitala uniwersyteckiego przy al. Warszawskiej, wykonawca zamontuje i uruchomi nowoczesny mikroakcelerator liniowy do radiochirurgii – pierwsze takie urządzenie w Polsce.

– Wczoraj plac budowy został przekazany firmie i dzisiaj rusza budowa. Zgodnie z umową koszt tej inwestycji to 19,6 mln zł – powiedział rzecznik uczelni Łukasz Staniszewski.

Najważniejszym wyposażeniem ośrodka będzie mikroakcelerator liniowy ZAP X, umożliwiający prowadzenie precyzyjnych zabiegów chirurgicznych. Ważące 27 ton urządzenie zostało przed kilku dniami wysłane drogą morską z USA. Przez port w Hamburgu ma dotrzeć do Olsztyna – jak przekazał Staniszewski – w połowie sierpnia.

ZAP X Gyroscopic Radiosurgery to system, który ma zapewnić unikatową precyzję i dzięki temu zmniejszyć ryzyko powikłań w radiochirurgii. Wąski strumień promieniowania X dociera bezpośrednio do miejsca zaatakowanego przez nowotwór. Urządzenie monitorujące mierzy dawkę promieniowania i w razie potrzeby natychmiast wyłącza promieniowanie.

Według specjalistów taki sprzęt jest szczególnie przydatny do nieinwazyjnego usuwania nowotworów w obrębie mózgu, twarzoczaszki, szyi, a także m.in. do leczenia padaczki lekoopornej i choroby Parkinsona.

Mikroakcelerator docelowo zostanie umieszczony w budynku o powierzchni ponad 230 mkw., połączonym z istniejącym już budynkiem, w którym jest oddział rehabilitacji neurologicznej. Oddział ten zostanie przeniesiony do nowego skrzydła szpitalnego.

Umowę na zaprojektowanie, zbudowanie i wyposażenie Ośrodka Radiochirurgii Mózgu, Głowy i Szyi władze Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego podpisały z firmą Synektik SA. Inwestycja ma zakończyć się w kwietniu 2023 roku.

 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.