ONKOLOGIA
Przewód pokarmowy
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

W krajach zachodnich nawet 10 proc chorych na raka jelita grubego czeka rok na rozpoczęcie terapii

Udostępnij:
Jeden na 10 pacjentów z rakiem jelita grubego czeka nawet rok na rozpoczęcie terapii. Wyniki badania przeprowadzonego przez zespół International Cancer Benchmarking Partnership z sześciu państw opublikowano w BMJ Open.
Badanie ujawniło znaczące różnice pod względem czasu rozpoczęcia terapii między poszczególnymi krajami. Obejmowało 2866 chorych i ich lekarzy oraz diagnozy postawione w latach 2013 i 2016. Uczestnicy badania byli wieku 40 lat i więcej z pierwszą diagnozą raka jelita grubego i pochodzili z Australii, Kanady, Danii, Norwegii, Szwecji i Wielkiej Brytanii.

Najdłużej odkładali wizytę u lekarza pacjenci z Walii w Wielkiej Brytanii. Również oni najdłużej od czasu postawienia rozpoznania czekali na chemioterapię. Ten czas oczekiwania był ponad dwukrotnie dłuższy niż w przypadku chorych z Danii i Australii. Co więcej oczekiwanie na terapię po wystąpieniu zauważalnych objawów było w przypadku chorych z Walii najdłuższe, bo liczyło 168 dni wobec średnio 77 dni w Danii, która uzyskała wynik najlepszy. Badacze odkryli również, że 10 procent chorych w Północnej Irlandii, Walii i Anglii oczekiwało na rozpoczęcie terapii rok lub dłużej licząc czas od chwili wystąpienia pierwszych zauważalnych objawów.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.