Specjalizacje, Kategorie, Działy
Archiwum

Waldemar Kraska o tym, co najważniejsze w pocovidowej ochronie zdrowia

Udostępnij:
– W ramach Krajowej Sieci Onkologicznej każdy pacjent z chorobą nowotworową otrzyma swojego opiekuna, który będzie pomagał choremu na kolejnych etapach leczenia – powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. – Chcemy, aby od 1 stycznia 2023 roku ta sieć zaczęła działać – dodał, omawiając aktualne problemy ochrony zdrowia.
W rozmowie podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu wiceminister zdrowia pytany był m.in. o skutki pandemii koronawirusa dla systemu opieki zdrowotnej w Polsce.

– Pandemia koronawirusa spowodowała, że system opieki zdrowotnej w Polsce bardziej się skonsolidował, jest bogatszy o doświadczenia i różnego rodzaju sprzęt medyczny. W okresie COVID-19 doposażyliśmy polskie szpitale nie tylko w respiratory i kardiomonitory, ale również w tomografy komputerowe czy karetki, i nie zabieramy tego sprzętu. Został on w naszych szpitalach i myślę, że zdecydowanie poprawi szczególnie diagnostykę w okresie postcovidowym – ocenił Kraska.

Zauważył, że piętą Achillesa wszystkich krajów europejskich są braki kadrowe w służbie zdrowia. – Mowa nie tylko o lekarzach, lecz także o pielęgniarkach i ratownikach. Dlatego rozwijamy nasze uczelnie, które kształcą personel medyczny – mówił.

Pytany, czy można zapobiec wyjazdom kadry medycznej z Polski w celu poszukiwania pracy poza granicami naszego kraju, stwierdził, że jest to możliwe.

– Jeżeli spojrzymy tylko przez pryzmat wynagrodzenia, to w tej chwili w Polsce wynagrodzenia dla kadry medycznej poszły bardzo wyraźnie w górę. Natomiast dużą rolę odgrywa też to, jak działa system, jak łatwo można uzyskać specjalizację, a tu mamy jeszcze wiele aspektów do poprawienia. Zachętą do pracy w Polsce jest też system kredytów studenckich, który uruchamiamy – wyjaśnił.

– Wykształcenie lekarza to sześć lat studiów, a następnie pięć lat specjalizacji. To jest długi okres i bardzo kosztowny. Dlatego musimy stwarzać dobre warunki i inwestować w młodych ludzi, którzy chcą się kształcić w tym kierunku, bo są nam oni bardzo potrzebni – dodał Waldemar Kraska.

Wiceminister podkreślił również, że obecnie jest prawie 3 tys. lekarzy z Ukrainy, którzy znaleźli pracę w zawodzie w Polsce. – To są lekarze różnych specjalizacji i dość szybko się u nas aklimatyzują. W kwestii bariery językowej, która na początku była dość duża, to uruchomiliśmy specjalne kursy języka medycznego – stwierdził.

Pytany, na jakim etapie są prace nad reformą systemu POZ, odpowiedział, że skończył się już pilotaż POZ Plus. – Spotkał się on z bardzo przychylnym podejściem ze strony pacjentów. Dlatego chcemy to wprowadzać. Jednak ten program nie będzie obligatoryjny. Placówki POZ będą mogły przystępować do niego dobrowolnie – tłumaczył.

W kwestii reformy szpitali zaznaczył: – Prace nad tą reformą nadal trwają, ale idą one trochę w innym kierunku. Chcemy, aby ta reforma miała trochę inny charakter. Oczywiście jest to zgodne z informacjami, które otrzymaliśmy od samorządu, bo to głównie właśnie samorządy zgłosiły pewne obiekcje, jeżeli chodzi o tę ustawę.

– Wiele szpitali jest zarządzanych w różny sposób. Są szpitale, które doskonale sobie radzą, ale są szpitale, które generują długi mimo zwiększenia nakładów. Ta reforma miała na celu głównie pomóc tym szpitalom, których sytuacja finansowa i kadrowa jest zła – dodał.

Wiceminister MZ pytany był również, jak przebiegają prace związane z budową Krajowej Sieci Onkologicznej. Wyjaśnił, że prace są już na ukończeniu. – Mamy już przygotowaną ustawę. Jestem przekonany, że jesienią zostanie uchwalona przez parlament. Chcemy, aby od 1 stycznia 2023 roku ta sieć zaczęła działać – poinformował.

Jak mówił, KSO ma służyć temu, aby pacjent nie czuł się zagubiony w systemie. – Każdy pacjent, u którego będziemy mieli nawet podejrzenie choroby nowotworowej, dostanie swojego opiekuna, który będzie „prowadził go za rękę” – umawiał diagnostykę, badania, konsylia czy operacje.

Tytuł pochodzi od redakcji

 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.