ONKOLOGIA
Przewód pokarmowy
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Wyższe ryzyko raka wątrobowokomórkowego u mężczyzn z wirusem B

Udostępnij:
Osoby starsze, leczone z powodu wirusa B charakteryzują się istotnie większym ryzykiem zachorowania na raka wątrobowokomórkowego, wynika z nowego badania Uniwersytetu w Hong Kongu.
Ryzyko to utrzymuje się nawet po wyleczeniu a choroby wirusowej, w szczególności kiedy leczenie WZW B miało miejsce po 50-tym roku życia. Badanie było omawiane na International Liver Congress 2017. Potwierdzenie wyników może prowadzić do zwiększonego nadzoru nad tą grupą pacjentów.

Badacze oceniali pacjentów z przewlekłym, WZW B, u których doszło do eliminacji wirusa między styczniem 2000 a sierpniem 2016 roku. Badacze ustalili czas eliminacji i późniejszy rozwój raka wątrobowokomórkowego na podstawie bazy Clinical Data Analysis and Reporting System pacjentów leczonych w systemie publicznym Hong Kongu. Spośród 5181 zidentyfikowanych chorych, 3548 (69 procent) zostało wyleczonych po 50-tym roku życia. W kohorcie badania większość z 67 pacjentów, u których rozwinął się rak wątroby stanowili mężczyźni starsi niż 50 lat.

Dlaczego ryzyko u mężczyzn jest wyższe? Badacze tłumaczą to tym, że ci pacjenci mają bardziej zaawansowaną chorobę, w tym nieco niższe poziomy albumin i nieco wyższe bilirubiny oraz wyższy poziom ALT a czasie, kiedy tracą antygeny.

Inni eksperci tłumaczą, że wyższe ryzyko raka jest związane z obecnością włóknienia lub przewlekłej infekcji wirusem B, na co mają wpływ w sposób umiarkowany także płeć oraz wiek i to wiadomo od dawna.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.