Specjalizacje, Kategorie, Działy

Zadłużenie i niedogodności w pracy problemami młodych chorujących na raka

Udostępnij:
Pożyczki studenckie nie są jedyną przyczyną popadania w długi przez młodych dorosłych. Jedno z największych badań dotyczących ryzyka zawodowego u młodych chorujących na raka wskazuje, że spośród 872 osób wyleczonych, 14,4 procent pożyczało pieniądze w wysokości wyższej niż 10 tys. dolarów. Bankructwo było udziałem 1,5 procent chorych lub ich rodzin.
Aż 58 procent respondentów uczestniczących w badaniu wskazało, że choroba nowotworowa lub jej leczenie kolidowały z wymogami fizycznymi ich pracy, a 54 procent stwierdziło, że choroba lub terapia kolidowały ze zdolnością psychiczną podejmowania zadań związanych z jej wykonywaniem. Badanie wykazało również, że nie wszystkie rodzaje nowotworów i nie wszystkie opcje leczenia oddziałują w ten sam sposób na kondycję finansową młodych chorujących. Na przykład osoby leczone chemioterapią trzy razy częściej pożyczały ponad 10 tys. dolarów i ponad trzy razy częściej wskazywały na niedogodności psychiczne niż osoby leczone inaczej.

Zdaniem Betsy Risendal, naukowca Uniwersytetu Kolorado projekt łączy doświadczenie badaczy z różnorodnymi szkoleniami odbywanymi w głównych centrach leczenia raka w USA, co umożliwia pozyskanie i zanalizowanie danych pochodzących od dorastających i młodych dorosłych, którzy pokonali raka w nowy sposób. Tego rezultatem jest zbadanie wpływu postawienia diagnozy nowotworu i wyboru sposobu jego leczenia na wyniki zawodowe chorujących.

Badanie objęło 872 młodych dorosłych w wieku od 18 do 39 lat w ciągu 5 lat po postawieniu rozpoznania, ale co najmniej rok po zakończeniu leczenia. Uczestnicy to 241 osób wyleczonych z raka piersi, 126 z raka tarczycy, 126 z białaczki bądź chłoniaka oraz 342 z innych rodzajów raka. Co ciekawe dostępne są różne opcje terapeutyczne a ich rodzaje wiążą się z różnymi wynikami długoterminowymi jak również skutkami ubocznymi przy wykonywaniu pracy zawodowej. Jednak zawsze ryzyko zadłużenia, nieobecności w pracy lub innych niedogodności związanych z jej wykonywaniem zarówno fizycznych jak i psychicznych jest podwyższone pośród chorujących.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.