Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Założenia pilotażu krajowej sieci hematologicznej

Udostępnij:
Projekt rozporządzenia zakłada, że w skład sieci wejdą ośrodki poziomu wysokospecjalistycznego, specjalistycznego i podstawowego. Pilotaż będzie prowadzony w województwach: dolnośląskim, łódzkim, mazowieckim, śląskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim. Projekt rozporządzenia resortu zdrowia został skierowany do opiniowania.
Projekt rozporządzenia określa zasady organizacji programu pilotażowego krajowej sieci hematologicznej. Celem pilotażu będzie ocena organizacji, jakości i efektów tego rozwiązania.

Jak określa ustawodawca, w skład sieci wchodzą ośrodki poziomu wysokospecjalistycznego, specjalistycznego i podstawowego. Projekt rozporządzenia określa warunki, jakie muszą spełnić ośrodki poszczególnych poziomów oraz ich obowiązki. Zadania w sieci koordynuje krajowy ośrodek koordynujący i wojewódzkie ośrodki koordynujące. Rolę krajowego ośrodka koordynującego, będzie pełnił Instytut Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie. To na nim spocznie ciężar zapewnienia sprawnego i efektywnego systemu opieki, czyli udzielanie wysokospecjalistycznych świadczeń zdrowotnych oraz prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych w obszarze hematologii.

Zadaniem Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie na wstępnym etapie programu pilotażowego, będzie także opracowanie wytycznych postępowania diagnostyczno- leczniczego w odniesieniu do rozpoznań: ostra białaczka szpikowa, ostra białaczka limfoblastyczna, szpiczak plazmocytowy, przewlekła białaczka limfocytowa, chłoniak rozlany z dużych komórek B, chłoniak grudkowy i chłoniak Hodgkina.

Ponadto zadaniem IHiT w Warszawie będzie organizacja szkoleń (z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej) dla lekarzy oraz dla koordynatorów organizacyjnych programu pilotażowego. Szkolenia będą dotyczyły zasad realizacji pilotażu dla ośrodków sieci hematologicznej, a także przetestowanie nowych rozwiązań.

W pierwszym etapie program obejmie województwa: dolnośląskie, łódzkie, mazowieckie, śląskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie. Jak czytamy w rozporządzeniu, za wyborem tych właśnie województw przemawiał potencjał wykonawczy świadczeniodawców spełniających kryteria określone dla ośrodka poziomu wysokospecjalistycznego, specjalistycznego i podstawowego.

Pilotaż będzie realizowany przez 24 miesiące od zakończenia etapu jego organizacji. Przyjęto także, że dwuletni okres realizacji programu odpowiadać będzie minimalnemu czasowi potrzebnemu do przeanalizowania efektów wytycznych postępowania diagnostyczno-leczniczego, zaproponowanych przez krajowy ośrodek koordynujący oraz ich wpływu na przyjęte parametry oceny. Pomocne w tym zakresie będą wskaźniki i mierniki, które dadzą możliwość obiektywnej oceny realizacji zamierzonych celów.

W uzasadnieniu projektu pilotażu czytamy, że w ramach programu testowane i oceniane będą zasadność oraz skuteczność funkcjonowania modelu opartego na krajowej sieci ośrodków hematologicznych, w tym podział kompetencji między ustalone poziomy referencyjne - wysokospecjalistyczny, specjalistyczny i podstawowy.

Dodatkowo efektem programu pilotażowego ma być lepsze wykorzystanie możliwości ośrodków hematologicznych, opartych na potencjale sprzętowym i doświadczonych zasobach kadrowych, które obecnie nie udzielają świadczeń w pełnym zakresie możliwości.

– Planowany program rozwiązuje problemy związane z niedostateczną diagnostyką i niewłaściwym wykorzystaniem potencjału ośrodków hematologicznych, co wiąże się z nieoptymalnym leczeniem świadczeniobiorców ze schorzeniami hematologicznymi – wynika z uzasadnienia projektu.

Jeśli chcesz ściągnąć dokument, kliknij w:
Projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie programu pilotażowego opieki nad świadczeniobiorcą w ramach krajowej sieci hematologicznej.pdf
.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.