ONKOLOGIA
Narządy głowy i szyi
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Związek między infekcją HPV a rokowaniem w nowotworach głowy i szyi ograniczony do guzów części ustnej gardła?

Udostępnij:
Nowe dane kliniczne z badania Danish Head and Neck Cancer Group (DAHANCA) sugerują, że korzystniejsze rokowanie u chorych na nowotwory głowy i szyi HPV+ w porównaniu z HPV- ograniczone jest do chorych, u których nowotwór zlokalizowany jest w części ustnej gardła
Badacze ze szpitala uniwersyteckiego w Danii podkreślają, że nowe zaskakujące wyniki dotyczące braku wpływu infekcji HPV (ang. human papilloma virus) na miejscową kontrolę choroby w nowotworach głowy i szyi zlokalizowanych poza ustną częścią gardła, jak również braku wpływu na przeżycie całkowite mogą mieć duży wpływ na sposób leczenia nowotworów HPV+ i wydaje się, że doprowadzą do zmiany aktualnych zaleceń.
Do badania włączono 1606 chorych z bazy danych DAHANCA (Danish Head and Neck Cancer Group). U wszystkich chorych rozpoznano raka płaskonabłonkowego (ang. head and neck squamous cell carcinoma, HNSCC) gardła i krtani w stopniu zaawansowania III lub IV. Wszystkich chorych poddano pierwotnie radioterapii w latach 1992 – 2012. Pierwotnym założeniem leczenia była radioterapia z intencją wyleczenia, jednak na przestrzeni 20 lat trwania obserwacji zmieniły się techniki leczenia. Początkowo chorych poddawano jedynie radioterapii w oparciu o frakcjonowanie konwencjonalne, które zmieniono później na frakcjonowanie przyspieszone. W chwili obecnej chorym podaje się również substancję radiouwrażliwiającą, nimorazol, z dodaniem cisplatyny (40 mg/m2 w odstępach tygodniowych) w nowotworach zaawansowanych.
Podczas 20-letniego okresu obserwacji większość guzów (n=1002) zlokalizowana była w części ustnej gardła, z czego 57% była HPV+. Poza częścią ustną gardła, jedynie 13% nowotworów było HPV+ i najczęściej zlokalizowane były w krtani, a najmniejszy odsetek nowotworów wywodził się z części nosowej gardła.
Wyniki badania wskazują , że w przypadku nowotworów części ustnej gardła HPV/p16 dodatnich w porównaniu z HPV/p16 ujemnymi mamy do czynienia z lepsza miejscową kontrolą nowotworu oraz dłuższym przeżyciem całkowitym (HR, 0,24; P<0,001). Wyniki badania wskazują także, że status HPV nie pomaga w przewidywaniu odpowiedzi na leczenie nowotworów umiejscowionych poza częścią ustna gardła. Do tej pory, zgodnie z wiedzą oparta na badaniach laboratoryjnych o większej wrażliwości komórek HPV+ na radioterapię, uważano że dotyczy to wszystkich nowotworów niezależnie od lokalizacji. Przypuszcza się, że różnice w odpowiedzi na leczenie guzów HPV+ w zależności od lokalizacji wynikają bardziej z innych, jeszcze nieznanych biologicznych lub genetycznych różnic.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.