Biuro Rzecznika Praw Pacjenta

RPD apeluje o ponowną lustrację sądów w Częstochowie i Olkuszu

Udostępnij:

Monika Horna-Cieślak, rzeczniczka praw dziecka, i Piotr Kucharczyk z Fundacji To ja – Dziecko im. Kamilka Mrozka apelują do Krajowej Rady Sądownictwa o ponowną lustrację Sądu Rejonowego w Częstochowie, Sądu Rejonowego w Olkuszu oraz Sądu Okręgowego w Częstochowie w związku ze śmiercią 8-letniego Kamilka. 

17 lipca minęły trzy miesiące, odkąd RPD wystosował pierwszy apel do KRS o ponowną lustrację sądów, które na różnych etapach pochylały się nad losem Kamilka z Częstochowy (kolejne pisma przesłano do KRS 6 maja i 9 czerwca).

Zastrzeżenia Rzecznika Praw Dziecka 

Po tragicznej śmierci chłopca KRS powołała zespół, który przyjrzał się działaniom Sądu Rejonowego w Częstochowie, Sądu Rejonowego w Olkuszu oraz Sądu Okręgowego w Częstochowie. Raport zespołu z ubiegłorocznej lustracji został opublikowany na stronie KRS 7 czerwca 2023 r. Jednak, co podkreślała kilkukrotnie Monika Horna-Cieślak, wnioski z tamtej lustracji miały charakter dowolny, nie korelowały z ustaleniami zespołu i opisanym stanem faktycznym. Dlatego w jej ocenie nowe wnioski powinny być poddane pod dyskusję całej Rady.

– Ze względu na znaczenie tej sprawy, jak i doniosłość konsekwencji systemowych niezbędne jest rzetelne i szczegółowe wyjaśnienie okoliczności, które towarzyszyły śmierci Kamilka – podkreśla Monika Horna-Cieślak, zaznaczając, że niezrozumiałe jest, dlaczego zespół w ramach wniosków raportu skoncentrował się na potrzebie bliżej nieokreślonych zmian legislacyjnych.

W ocenie rzeczniczki wnioski w ramach protokołu polustracyjnego powinny wskazać wzorzec normatywny wraz z egzemplifikacją, jak powinno wyglądać postępowanie w sprawach, w których istnieje zagrożenie życia i zdrowia dziecka, a następnie zespół powinien porównać z takim wzorcem czynności faktycznie podjęte w sprawie Kamilka.

Po dostrzeżeniu przez zespół zaniechań wymienionych w raporcie, powinien on wskazać, jak obowiązujące przepisy i standardy postępowania odnoszą się do postępowania sądu lub kuratorów sądowych w opisanych przez zespół lustracyjny okolicznościach.

Sądy nie dopatrzyły się podstaw do odebrania dziecka

– Lustracja została przeprowadzona po śmierci małoletniego Kamila Mrozka, który stracił życie z rąk ojczyma. Chłopiec długotrwale poddawany był okrutnej przemocy. Był bity, kopany, przypalany papierosami. Bezpośrednią przyczyną śmierci była rozległa niewydolność wielonarządowa, jaka wystąpiła na skutek oparzeń powstałych w wyniku znęcania się nad dzieckiem – mówi Piotr Kucharczyk z Fundacji To ja – Dziecko im. Kamilka Mrozka. 

Przypomina, że chłopiec był objęty nadzorem MOPS, a rodzina nadzorem kuratora oraz opieką miejskich ośrodków opieki społecznej w Częstochowie oraz Olkuszu.

Chłopiec wielokrotnie uciekał z domu i był ponownie odwożony do niego przez służby. Do środowiska, które nie było dla niego bezpieczne. Ojczym Kamila – Dawid B. – był recydywistą. Sądy nie dopatrzyły się jednak podstaw do odebrania dziecka z przemocowej rodziny.

Poniżej udostępniamy pismo z 17 kwietnia:


Menedzer Zdrowia twitter

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.