123RF

Zachowanie tajemnicy zawodowej – przepisu w ustawie brak

Udostępnij:

W ustawie o niektórych zawodach medycznych, która obowiązuje marca brakuje wyraźnego przepisu o dochowaniu tajemnicy zawodowej – został bowiem skreślony. Nie oznacza to, że medyków ta zasada nie obowiązuje, trzeba jednak wyinterpretować ją z przepisów całkowicie innej ustawy.

– Większość przepisów ustawy o niektórych zawodach medycznych określa zasady działania szeregu zawodów, co do których brakowało regulacji. Jednak nie wszystkie problemy zostały rozwiązane w ostatecznie przyjętej wersji ustawy. W przepisach nie uregulowano bowiem wprost kwestii tajemnicy zawodowej, choć na początku takie były plany projektodawców – pisze Prawo.pl.

Na początku w projekcie ustawy art. 13 ust. 1 został sformułowany w taki sposób, że znalazło się w nim wyliczenie, jakie obowiązki ma osoba wykonująca jeden ze wskazanych zawodów medycznych. Jednym z nich miało być „zachowanie w tajemnicy informacji związanych z pacjentem, uzyskanych w związku z wykonywaniem zawodu”. Sformułowanie przepisu pozostawiało rzeczywiście, zdaniem prawników, sporo do życzenia. Jednak zamiast popracować nad jego brzmieniem, w toku prac... po prostu go wykreślono.

Nie oznacza to jednak, że przedstawicieli piętnastu zawodów medycznych nie obowiązują przepisy o dochowaniu tajemnicy zawodowej.

Portal przypomina, że mimo braku odwołania się wprost do przepisów ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, przedstawicieli zawodów medycznych nadal obowiązują zawarte w niej regulacje. Podaje, że kwestię tajemnicy zawodowej reguluje między innymi art. 13, w którym wskazano, że „pacjent ma prawo do zachowania w tajemnicy przez osoby wykonujące zawód medyczny, w tym udzielające mu świadczeń zdrowotnych, informacji z nim związanych, a uzyskanych w związku z wykonywaniem zawodu medycznego”.

Czy wystarczy więc, że ustawa o prawach pacjenta obowiązuje, a dodatkowe regulacje nie są nam potrzebne?

– Z jednej strony powinniśmy oczywiście unikać dublowania przepisów w kilku różnych ustawach. Nie jest więc zalecane, by w ustawie zawodowej powtarzać regulacje zawarte już w innym miejscu - przepisy dotyczące tajemnicy są uregulowane w ustawie o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Byłoby to tzw. superfluum, co jest błędem z punktu widzenia techniki legislacyjnej – wskazuje dr Wojciech Rożdżeński z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, prawnik i wykładowca specjalizujący się w prawie medycznym i farmaceutycznym z

Ekspert zauważa jednak, że z perspektywy odbiorcy ustawy, rzeczywiście brak takiego konkretnego uregulowania może być problematyczny. 

– Jeśli bowiem dana osoba chciałaby zajrzeć do ustawy i dowiedzieć się z niej, jakie konkretnie informacje na temat pacjenta są objęte ochroną, to tutaj będzie to już trudniejsze. A nie ma gwarancji, że każdy ma świadomość, że istnieje odrębna ustawa o prawach pacjenta, i to w niej należałoby szukać odpowiedzi. Najprostszym rozwiązaniem byłoby odwołanie się w ustawie o niektórych zawodach medycznych do konkretnych przepisów ustawy o prawach pacjenta, bez dublowania ich treści – zauważa prawnik. 

Przeczytaj także: „RPO interweniuje – rejestr zawodów medycznych ujawnia dane wrażliwe”.

Menedzer Zdrowia facebook

 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.