Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Rzucenie palenia obniża o połowę ryzyko zawału

Udostępnij:

Nowe badania udowadniają, że rzucenie palenia papierosów przez osoby z chorobą wieńcową obniża ryzyko wystąpienia poważnych incydentów sercowo-naczyniowych niemal o połowę. U osób, które nie rozstały się z nałogiem, ryzyko zawału lub udaru zwiększa się co roku o 8 procent.

W międzynarodowym projekcie CLARIFY (prospeCtive observational LongitudinAl RegIstry oF patients with stable coronary arterY disease) sprawdzono wpływ palenia na zdarzenia sercowo-naczyniowe u osób z chorobą wieńcową.

Przebadana grupa objęła ponad 30 tys. pacjentów obserwowanych przez 5 lat. Ponad 13 tys. osób nigdy nie paliło, niecałe 15 tys. paliło wcześniej, ale przestało, a 4 tys. robiło to przez cały czas.

Każdy dodatkowy rok palenia powoduje wzrost zagrożenia o 8 proc.

Pacjenci, którzy po zdiagnozowaniu choroby wieńcowej całkowicie porzucili palenie, mieli o 44 proc. niższe ryzyko poważnego zdarzenia sercowo-naczyniowego, w tym zawału.

Uczestnicy, którzy tylko ograniczyli palenie, nie mieli znacząco mniejszego ryzyka niż osoby palące nadal.

Każdy dodatkowy rok palenia powodował przy tym wzrost zagrożenia o kolejne 8 proc.

Potwierdziła się jednocześnie reguła, że najlepiej nie rozpoczynać palenia. Jak bowiem informują badacze, choć rozstanie z nałogiem bardzo się opłacało, to jednak nawet taki krok nie pozwalał na uzyskanie tak samo niskiego ryzyka, jak trwająca całe życia abstynencja od tytoniu.

Nie wystarczy tylko ograniczyć palenie

– Lubię mówić moim pacjentom, że nigdy nie jest za wcześnie ani za późno, aby przestać palić, choć im wcześniej ktoś przestanie, tym łatwiej jest obniżyć ryzyko chorób układu krążenia. Nie wystarczy tylko ograniczyć palenie. Palaczom przy każdej interwencji medycznej potrzebne są krótkie, jasne wiadomości podkreślające potrzebę rzucenia palenia. Mówienie pacjentom, że mogą zmniejszyć swoje ryzyko kolejnego poważnego zdarzenia lub śmierci o połowę – jak wykazaliśmy tutaj – to potężny przekaz – powiedział dr Jules Mesnier z Hospital Bichat-Claude Bernard w Paryżu, autor badania zaprezentowanego w czasie ESC Congress.

Najwięcej osób rzuciło palenie w czasie pierwszego roku po diagnozie choroby wieńcowej

Badanie pokazało przy okazji, że najwięcej osób rzuciło palenie w czasie pierwszego roku po diagnozie choroby wieńcowej. W tym czasie z nałogiem rozstało się prawie 73 proc. wszystkich osób, które rzuciły palenie.

Wśród sposobów promowania rzucenia palenia naukowcy wymieniają krótkie porady, doradztwo i interwencje behawioralne, jak również terapię farmakologiczną.

Pulmonologia subskrybuj newsletter

 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.