Specjalizacje, Kategorie, Działy

Regularna suplementacja glukozaminy, a ryzyko śmierci

Udostępnij:
Glukozamina jest jednym z najpopularniejszych suplementów diety, który pierwotnie był zalecany dla pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów.
Z drugiej strony glukozamina wykazuje działania przeciwzapalne i coraz więcej badań ocenia wpływ suplementacji glukozaminy na prewencję różnych chorób. Niedawno okazała się analiza kohorty UK Biobank study dotyczące populacji pacjentów którzy regularnie przyjmowali glukozaminę.
Do analizy włączono ponad 495 tys. dorosłych, którzy byli rekrutowani do UK Biobank study w latach 2006-2010 i obserwowani aż do końca roku 2018. W analizowanej grupie 19,1% uczestników zgłaszało regularne stosowanie suplementów zawierających glukozaminę. Ryzyko śmierci porównano wykorzystując model hazardu Coxa skorygowany o inne częste czynniki ryzyka przedwczesnej śmierci.
Osoby które stosowały glukozaminę miały mniejsze ryzyko śmierci ze wszystkich przyczyn (HR=0,85; 95% CI: 0,82–0,89); śmierci z powodu chorób sercowo-naczyniowych(HR=0,82; 95% CI: 0,74–0,90); śmierci z powodu nowotworów (HR=0,94; 95% CI: 0,88–0,99); śmierci z powodu chorób układu oddechowego (HR=0,73; 95% CI: 0,66–0,81) oraz z powodu chorób układu pokarmowego (HR=0,74; 95% CI: 0,62–0,90) w porównaniu z osobami, które nie suplementowały glukozaminy.
Regularna suplementacja glukozaminy była związana z z mniejszym ryzykiem śmierci ze wszystkich przyczyn. Opisywane badanie miało charakter badania obserwacyjnego, stąd aby z dużą pewnością potwierdzić dobroczynne działanie glukozaminy potrzebne są randomizowane prospektywne badania kliniczne.
CI – Confidence Interval (pl. przedział ufności), HR – Hazard Ratio (pl. hazard względny)
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.