Specjalizacje, Kategorie, Działy

ZSSK u kobiet – trudniejsze rozpoznanie, niższa jakość życia

Udostępnij:
Czy kobiety chorują inaczej na zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa? Na pewno chorują częściej niż dotychczas myślano, a samo rozpoznanie bywa trudniejsze – mówi dr Maria Rell-Bakalarska z Interdyscyplinarnej Akademii Medycyny Praktycznej IAMP.
Czy mężczyzna, który zmienił płeć ma inny przebieg choroby? Terapia hormonalna ma wpływ, ponieważ inna jest reakcja organizmu na testosteron sztuczny i endogenny, ale trudno odpowiedzieć na to pytanie, choć na pewno samotna chorująca kobieta nie może liczyć na tak troskliwą opiekę jak mężczyzna posiadający żonę. Estrogeny są jednak ważniejsze niż testosteron w aspekcie ochrony kości.
U kobiet rozpoznanie ZZSK jest trudniejsze ze względu na to, ze HLA B27 występuje rzadziej. Kobiety charakteryzują się także mniej zaawansowanymi zmianami radiologicznymi. Wiek rozpoznania jest także u kobiet późniejszy. Odnośnie aktywności choroby dane są niejednoznaczne, co nie pomaga, ale wiadomo, ze stawy obwodowe są częściej zajęte u kobiet, większe jest też natężenie bólu, czasem wyższe OB., ale niestety kobiety rzadziej zgłaszają się do lekarza. BASFi – wskaźnik funkcjonalny kobiety jest także gorszy u kobiet, wyższa jest aktywność choroby BASDAI przy rzadszym stosowaniu terapii biologicznych. Zapalenie przedniego odcinka błony naczyniowej oka występuje w 20-30 proc przypadków, ale depresja i fibromialgia pojawiają się częściej – fibromialgia nawet 10 razy częściej. U kobiet częściej także występują objawy pozastawowe na przykład takie jak łuszczyca.
Kobiety rzadziej są leczone preparatami anty TNF, częściej glikokortykosteroidami. Rzadziej stosowana jest u nich terapia biologiczna i NLPZ.
W dużym badaniu prospektywnym z 8-letnią obserwacją na ponad 200 pacjentach nie stwierdzono różnic związanych z płcią w przebiegu choroby, ale mężczyźni częściej wykazywali zmiany radiograficzne, a pomimo to wykazano też wyższą jakość życia u mężczyzn.

Wykład został wygłoszony podczas VI Krajowych Spotkań Reumatologicznych we Wrocławiu.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.