Chłoniak - nowotwór nieznany Polakom

Udostępnij:
Szacuje się, że na świecie liczba chorych na chłoniaka przekracza milion. W Polsce rocznie wykrywa się ok. 8 tys. zachorowań na ten typ nowotworu. Jednak –jak wykazało najnowsze badanie Stowarzyszenia Przyjaciół Chorych na Chłoniaki "Przebiśnieg" - blisko 80 proc. zapytanych Polaków nie wie jakie są objawy tej choroby.
Ryzyko zachorowania na chłoniaka czyli chorobę nowotworową wywodzącą się z układu chłonnego wzrasta wraz z wiekiem i dotyczy najczęściej osób po 60. roku życia. Symptomy towarzyszące chłoniakom przypominają często objawy zwykłego przeziębienia, dlatego są lekceważone zarówno przez pacjentów, jak i lekarzy. Choroba w większości przypadków jest wykrywana „przy okazji” i już w stadium zaawansowanym. Istnieje około 70 rodzajów chłoniaków. Leczenie osób chorych powinno odbywać się w ośrodkach wyspecjalizowanych w leczeniu nowotworów układu chłonnego. Ze względu na dużą różnorodność chłoniaków istnieje bardzo wiele schematów ich leczenia. Metody wykorzystywane w leczeniu chłoniaków to m.in. immunochemioterapia (chemioterapia + terapia celowana), radioterapia i zabiegi chirurgiczne.

Posiadanie wiedzy na temat objawów chłoniaka zwiększa szanse na wczesne rozpoznanie choroby i rozpoczęcie skutecznego leczenia ratującego życie. Dlatego Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych na Chłoniaki „Przebiśnieg” postanowiło zwrócić uwagę społeczeństwa i zbadało stan wiedzy Polaków o chłoniakach. W Poznaniu, Krakowie i w Warszawie przeprowadzono sondy uliczne, w których ankieterzy przepytali 1284 Polaków, jakie są objawy tego nowotworu. Wyniki badania wskazują, iż wiedza o chłoniaku nie jest powszechna. Ponad połowa badanych uważa, że ten nowotwór jest całkowicie wyleczalny, co świadczy o potrzebie zintensyfikowania edukacji na temat diagnostyki i leczenia tego nowotworu.

I
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.