PAP/Leszek Szymański

Centra zdrowia psychicznego – więcej pomocy, więcej pieniędzy ►

Udostępnij:

– Pilotaż centrów zdrowia psychicznego, zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia, zakończy się 30 czerwca 2025 r. Nie ma planów, aby zrezygnować ze sprawdzanych rozwiązań, natomiast trzeba zastanowić się nad sposobem udzielania świadczeń – stwierdził wiceprezes NFZ Jakub Szulc, mówiąc o nierównomiernej pomocy udzielanej w podmiotach.   

7 listopada na wniosek posłów Prawa i Sprawiedliwości odbyło się posiedzenie sejmowej Komisji Zdrowia o ograniczeniach w realizacji świadczeń opieki zdrowotnej wynikających z sytuacji finansowej w systemie ochrony zdrowia – wiceprezes Narodowego Funduszu Zdrowia Jakub Szulc mówił o pilotażu centrów zdrowia psychicznego, o którego pytała jedna z posłanek Prawa i Sprawiedliwości.

Fragment posiedzenia poniżej – pod wideo dalsza część tekstu.


Wideo pochodzi ze strony internetowej: www.sejm.gov.pl/050AF4E.

– Pilotaż, zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia, zakończy się 30 czerwca 2025 r. Z tego, co wiem, to nie ma planów, aby zrezygnować ze sprawdzanych rozwiązań, natomiast trzeba zastanowić się nad sposobem udzielania świadczeń w centrach – stwierdził Szulc.

Dlaczego? 

Chodzi o jedno z założeń programu, czyli to, że 4 proc. populacji na danym terenie powinno być objęte leczeniem w centrum.

– Wnioski z pilotażu? Bardzo duża nierównomierność pomocy. Są centra, które pomagają ponad 6 proc. populacji, są takie, które mniej niż 2 proc. – wyliczał.

– Z tego powodu, przypuszczalnie, należy się spodziewać zmiany w sposobie rozliczania świadczeń w centrach zdrowia psychicznego – zapowiedział.

Wiceminister o planach – 18 października


– W przypadku pilotażu centrów zdrowia psychicznego zakładamy powstanie nowego systemu – od 1 lipca 2025 r. Do tego czasu wstrzymujemy tworzenie kolejnych centrów – z różnych powodów, między innymi finansowo-technicznych. Zasady ich tworzenia, opisane w obowiązującej ustawie, są niekorzystne dla tych ośrodków, które powstałyby i działały pół roku – mówił 18 października wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny podczas posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia.

Wiceminister poinformował, że etap przejścia z zakończenia pilotażu na rozpoczęcie działalności „koszykowej” – by pilotaż mógł przekształcić się w funkcjonujący na co dzień system – nie został jeszcze ustalony. Przewidywane są rozmowy z przedstawicielami Narodowego Funduszu Zdrowia.


Przeczytaj także: „Centra zdrowia psychicznego są przefinansowane?” i „Cofamy dobrą zmianę w ochronie zdrowia psychicznego”.

Menedzer Zdrowia youtube

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.