WHO o głównych endemicznych patogenach wymagających pilnie nowych szczepionek
Nowe badanie Światowej Organizacji Zdrowia, opublikowane w „eBioMedicine”, wymienia 17 patogenów, dla których opracowanie nowych szczepionek jest priorytetem.
Badanie WHO jest pierwszym globalnym wysiłkiem mającym na celu systematyczne ustalanie priorytetów dla patogenów endemicznych na podstawie kryteriów, które obejmowały regionalne obciążenie chorobami, ryzyko oporności na środki przeciwdrobnoustrojowe i wpływ społeczno-ekonomiczny.
Badanie potwierdza wieloletnie priorytety w zakresie badań i rozwoju szczepionek (R&D), w tym szczepionek przeciwko HIV, malarii i gruźlicy – trzem chorobom, które łącznie odbierają życie prawie 2,5 mln osób rocznie.
Badanie wykazało również, że patogeny, takie jak paciorkowce grupy A i Klebsiella pneumoniae, są najważniejszymi priorytetami w zwalczaniu chorób we wszystkich regionach, co podkreśla pilną potrzebę opracowania nowych szczepionek przeciwko patogenom coraz bardziej opornym na środki przeciwdrobnoustrojowe.
– Zbyt często globalne decyzje dotyczące nowych szczepionek były podejmowane wyłącznie na podstawie zwrotu z inwestycji, a nie liczby istnień, które można by uratować w najbardziej narażonych społecznościach — stwierdziła dr Kate O'Brien, dyrektor Departamentu Szczepień, Szczepionek i Produktów Biologicznych w WHO.
Wyniki nowego raportu na temat patogenów endemicznych wpisują się w działania WHO mające na celu identyfikację i wsparcie priorytetów badawczych oraz potrzeb programów szczepień w krajach o niskich i średnich dochodach, informowanie o globalnym programie prac badawczo-rozwojowych nad szczepionkami oraz strategiczne promowanie opracowywania i wdrażania priorytetowych szczepionek, w szczególności przeciwko patogenom, które stanowią największe obciążenie dla zdrowia publicznego i mają największy wpływ społeczno-ekonomiczny.
Lista priorytetowych patogenów endemicznych WHO
Patogeny, dla których potrzebne są badania nad szczepionką:
- paciorkowiec grupy A,
- wirus zapalenia wątroby typu C,
- HIV-1,
- pałeczka zapalenia płuc.
Patogeny, dla których szczepionki wymagają dalszego rozwoju:
- wirus cytomegalii,
- wirus grypy (szczepionka o szerokim działaniu ochronnym),
- gatunek Leishmania,
- salmonella niedurowa,
- norowirus,
- Plasmodium falciparum (malaria),
- gatunek Shigella,
- gronkowiec złocisty.
Patogeny, dla których szczepionki zbliżają się do zatwierdzenia regulacyjnego, zalecenia politycznego lub wprowadzenia:
- wirus dengi,
- paciorkowiec grupy B,
- patogenna bakteria E. coli poza jelitem,
- Mycobacterium tuberculosis,
- wirus RS (RSV).