Kiedy centralny system e-rejestracji? ►
Objęcie centralnym systemem e-rejestracji wszystkich świadczeń zdrowotnych ma nastąpić w 2029 r. – Jesteśmy na etapie pilotażu – powiedział 7 listopada w Sejmie wiceminister zdrowia Marek Kos.
Wiceszef resortu zdrowia przedstawił w Sejmie harmonogram wprowadzania systemu e-rejestracji na terenie placówek ochrony zdrowia w całej Polsce – przekazał, że objęcie centralną elektroniczną rejestracją wszystkich zakresów świadczeń w kraju planowane jest na 2029 r.
– Jesteśmy obecnie na etapie
pilotażu. Po jego przeprowadzeniu trzeba będzie go zbadać, poprawić pewne
elementy i zaproponować rozwiązania – podkreślił Kos.
Fragment posiedzenia poniżej – pod wideo dalsza część tekstu.
Wideo pochodzi ze strony internetowej: www.sejm.gov.pl/B3BD0.
Kos poinformował, że podmioty, które mają podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia na realizację badań profilaktycznych z zakresu mammografii oraz świadczeń z zakresu kardiologii od 26 sierpnia 2024 r. mogą przystępować do programu pilotażowego.
– Etap pilotażowy zakończy się planowo 30 czerwca 2025 r., a bezpośrednio po nim nastąpi etap ewaluacji, który rozpocznie się 1 kwietnia 2025 r. i potrwa do 31 października 2025 r. Wyjaśnił, że w przyszłym roku planowane jest wdrożenie systemu centralnej elektronicznej rejestracji na wybrane świadczenia.
– Również w 2025 roku ma wejść w życie ustawa wdrażająca centralną e-rejestrację – przekazał wiceminister Kos, dodając, że również wtedy projektowanym rozwiązaniem objęte zostaną świadczenia z zakresu kardiologii, onkologii, tomografii komputerowej, a także świadczenia w zakresie opieki zdrowotnej realizowane w ramach programu profilaktyki szyjki macicy i profilaktyki raka piersi.
– Planuje się, że kolejne zakresy świadczeń będą dodawane stopniowo w następnych latach – zaznaczył.
Centralna e-rejestracja (e-rejestracja) ma pozwolić łatwo i szybko umówić się do lekarza przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP) lub aplikację mobilną mojeIKP. Samodzielne zarządzanie wizytami, mniej nieodwołanych terminów, informacje o dostępności świadczeń w czasie rzeczywistym i (w dłuższej perspektywie) skrócenie czasu oczekiwania – to główne cele jej wprowadzenia. Pilotaż centralnej e-rejestracji jest realizowany na podstawie rozporządzenia ministra zdrowia.