Młodzi, pomysłowi i zaradni, czyli … chorzy na choroby reumatyczne

Udostępnij:
W ostatni weekend września w Miedzeszynie pod Warszawą odbędzie się Ogólnopolski Zlot Młodych Chorych na Choroby Reumatyczne. Pomysłodawcą i głównym organizatorem Zlotu jest Stowarzyszenie „3majmy się razem”. Młodzi ludzie ze stowarzyszenia postanowili wziąć sprawę w swoje ręce i zrobić coś dla siebie i innych.
Zlot to inicjatywa młodych osób (średnia wieku 26 lat), które same chorują na jedną z zapalnych chorób reumatycznych. Celem Zlotu jest przede wszystkim integracja młodych chorych z całej Polski, edukacja przez lekarzy i specjalistów na temat terapii chorób reumatycznych oraz wsparcie psychologiczne i zachęcenie do aktywnego życia pomimo choroby.

„Mam nadzieję że Zlot doda siły i odwagi uczestnikom, że pomimo choroby można cieszyć się normalnym życiem – pracować, założyć rodzinę, żyć aktywnie na miarę swoich możliwości” – mówi Monika Zientek, prezes Stowarzyszenia „3majmy się razem”.
Młodzi ludzie sami pozyskali fundusze na organizację Zlotu. Udało im się również uzyskać patronat nad wydarzeniem konsultanta krajowego w dziedzinie reumatologii - prof. Witolda Tłustochowicza oraz Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego.

Podczas Zlotu przewidziane są wykłady lekarzy: reumatologa, seksuologa, psychologa oraz warsztaty na temat wizerunku własnej osoby, autoprezentacji, poczucia własnej wartości oraz myślenia kreatywnego.

Pierwszy taki Zlot odbył się w 2009 roku i cieszył się dużym zainteresowaniem młodych chorych. Sukces pierwszego spotkania oraz prośby uczestników o kolejne zachęciły do powtórzenia wydarzenia w tym roku. Organizatorzy mają nadzieję, że Zlot Młodych stanie się corocznym wydarzeniem, które będzie się rozwijało i każdego roku gromadziło coraz większą liczbę uczestników.

Członkowie Stowarzyszenia „3majmy się razem” z własnego doświadczenia wiedzą jak ważne dla młodego człowieka, który usłyszał diagnozę choroby reumatycznej, jest wsparcie i poczucie zrozumienia. Wielu młodych ludzi po uzyskaniu informacji, że z chorobą reumatyczną żyje się do końca życia załamuje się i zamyka na świat zewnętrzny.

Faktycznie choroba ta wymaga czasem długich pobytów w szpitalu, ale nie musi oznaczać izolacji młodego człowieka i skazania na rentę inwalidzką. To główny i najważniejszy przekaz dla młodych uczestników Zlotu, którzy stoją na progu dorosłości i są pełni obaw o swoje życie.

Młodzi chorzy zdają sobie sprawę jak ważnej jest edukowanie społeczeństwa na temat chorób reumatycznych. Choroby te niesłusznie kojarzone są z osobami starszymi lub wrażliwością na zmiany pogody. Takie myślenie to stereotyp. Choroby reumatyczne, których jest ponad 200 rodzajów dotykają nawet niemowlęta, dzieci, a także młodych dorosłych. Część z nich to groźne choroby autoimmunologiczne, które im wcześniej wykryte, nowocześnie leczone i prawidłowo rehabilitowane tym większą dają szansę na sprawne funkcjonowanie w społeczeństwie.

Współorganizatorami Zlotu są: Stowarzyszenie Chorych na ZZSK i Osób ich Wspierających oraz Pomorskie Stowarzyszenie Osób Chorych z Chorobami Reumatycznymi (koło młodych).


Dodatkowych informacji udziela:
Monika Zientek – prezes Stowarzyszenia „3majmy się razem”
tel.: 502 38 79 71
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.