Biotechnologia.pl

Odkrycie dr Karoliny Pierzynowskiej antidotum na choroby neurodegeneracyjne

Udostępnij:
Od lat zwiększa się liczba osób w starszym wieku, coraz więcej jest chorych na zespoły otępienne. Ratunek mogą przynieść badania prowadzone przez dr Karolinę Pierzynowską z Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego, która poszukuje leku na choroby neurologiczne.
Na świecie niemal 44 miliony ludzi żyje z chorobą Alzheimera, a co cztery sekundy diagnozowany jest nowy przypadek tego schorzenia. W 2030 roku będzie 65 milionów chorych, a w 2050 prawdopodobnie 115. W Polsce do 2050 roku niemal milion osób będzie cierpieć na tą przypadłość. Z kolei choroba Huntingtona, postępująca dolegliwość neurodegeneracyjna, która powoduje obumieranie neuronów w mózgu, występuje u 12 osób na 100 tys. Choroba ta zabija powoli, w ciągu 10-20 lat od pojawienia się objawów. Połowa dzieci osób chorych dziedziczy mutację, która jednak ujawnia się dopiero po latach.

Genisteina – antidotum na choroby neurodegeneracyjne?
Dr Karolina Pierzynowska przeprowadziła badania efektywności działania jednego z flawonoidów, genisteiny, jako potencjalnego leku na chorobę Huntingtona i chorobę Alzheimera. Jedną ze strategii terapeutycznych tych dolegliwości jest usunięcie zakumulowanych, patogennych form białek z komórek nerwowych, które prowadzą do pojawienia się uciążliwych objawów otępienia starczego.

Genisteina to jeden z naturalnych flawonoidów (substancji pochodzenia roślinnego występującej w roślinach bobowatych i strączkowych), której unikalne właściwości pozwoliłyby na zastosowanie jej jako potencjalnego leku przeciw chorobom otępiennym. Jako modelowe schorzenie do badań nakowczyni wybrała chorobę Huntingtona, a osiągnięte spektakularne efekty działania genisteiny zarówno w badaniach in vitro, jak i in vivo spowodowały rozszerzenie badań dr Karoliny Pierzynowskiej również do innego schorzenia – choroby Alzheimera. Badania nad molekularnym mechanizmem działania genisteiny pokazały, że indukuje ona w komórkach nerwowych jeden z procesów degradacji patogennych białek, czyli proces autofagii, charakteryzujący się niezbyt dużą selektywnością, dzięki czemu związek ten ma szanse być efektywny w więcej niż jednej chorobie.

Niewykluczone, że w przyszłości, właśnie dzięki genisteinie, uda się stworzyć terapię skuteczną w przypadku znacznie większej liczby chorób spowodowanych podobnymi defektami. Opracowanie takiego podejścia byłoby dużym przełomem medycznym, ponieważ choroby te wciąż pozostają nieuleczalne.

Gdańska badaczka jedną z wybitnych stypendystek
Praca dr Karoliny Pierzynowskiej nagrodzono w 2019 r. w programie stypendialnym L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki. W ciągu dziewiętnastu lat konkursu w Polsce wybitne wyróżniło łącznie 99 badaczek, które osiągnęły spektakularne wyniki swoich badań. Promotorem jest prof. dr hab. Grzegorz Węgrzyn. Na realizację badań otrzymała trzy granty Młodych Naukowców finansowane przez Wydział Biologii Uniwersytetu Gdańskiego. Od 2018 r. jest kierownikiem Preludium finansowanego grantu Narodowe Centrum Nauki. Podczas czterech lat studiów doktoranckich została współautorką 15 publikacji naukowych o zasięgu międzynarodowym oraz czterech zgłoszeń patentowych, dotyczących nowo odkrytych związków, mogących mieć działanie terapeutyczne w chorobach neurologicznych. Wyniki swoich badań przedstawiła na ponad 30 konferencjach naukowych.

Dr Karolina Pierzynowska odbyła dwa staże w Katedrze Biochemii Wydziału Lekarskiego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz w Laboratorium Neuropatologii Molekularnej w University of West Virginia w USA. Za swoje wyniki i osiągnięcia naukowe otrzymała m.in. Nagrodę Rektora UG, Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Nagrodę im. prof. Mozołowskiego przyznawaną przez Polskie Towarzystwo Biochemiczne,nagrodę Oddziału Gdańskiego Polskiej Akademii Nauk i ostatnio stypendium L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.