Ludzie medycyny, którzy odeszli... ►
W dniu Wszystkich Świętych wspominamy wybitnych lekarzy, uczonych i specjalistów, którzy odeszli od nas w ciągu ostatnich miesięcy.
- Lekarze zajmują szczególne miejsce w sercach swoich pacjentów – osób, którym ratowali niejednokrotnie życie. Wielu z nich było także uczonymi, wykładowcami przekazującymi wiedzę kolejnym pokoleniom medyków
- „Menedżer Zdrowia” przypomina sylwetki tych, z którymi przyszło nam się pożegnać
9 października 2024 r. – prof. dr hab. n. med. Andrzej Lewiński, endokrynolog i diabetolog dziecięcy, lekarz chorób wewnętrznych, medycyny nuklearnej i zdrowia publicznego.
Był członkiem wielu towarzystw naukowych, w tym między innymi Europejskiego Towarzystwa Endokrynologicznego i Europejskiego Towarzystwa Tarczycowego, konsultantem krajowym w dziedzinie endokrynologii (w latach 1994–2002 oraz od 2009 r. do chwili obecnej),
Naukowiec był rektorem Uniwersytetu Medycznego w Łodzi (2002–2008) i wiceprzewodniczącym rady konsultacyjnej Agencji Oceny Technologii Medycznych (2008–2012), a także członkiem Centralnej Komisji ds. Tytułów i Stopni Naukowych (od 2011 r.), prezesem Polskiego Towarzystwa Endokrynologii Onkologicznej oraz redaktorem naczelnym „Thyroid Research” BMC Ltd., Londyn (od 2008 r.).
Profesor Lewiński zasłynął także jako autor i współautor ponad 450 prac oryginalnych opublikowanych w polskich i zagranicznych czasopismach indeksowanych. Od 2009 r. był kierownikiem Katedry i Kliniki Endokrynologii i Chorób Metabolicznych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, mieszczącej się w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki.
Wielokrotnie współpracował z wydawnictwem Termedia – był między innymi kierownikiem naukowym Szkoły Mistrzów Tyreologii Interdyscyplinarnie oraz wykładowcą na Top Medical Trends. W 2018 r. otrzymał Nagrodę im. Andrzeja Steciwko za rozwój medycyny rodzinnej w Polsce.
15 września 2024 r. – dr Krzysztof Kamiński, chirurg, konsultant wojewódzki w dziedzinie chirurgii ogólnej dla Opolszczyzny.
Dr Krzysztof Kamiński był absolwentem wydziału lekarskiego Akademii Medycznej we Wrocławiu, specjalistą drugiego stopnia w dziedzinie chirurgii ogólnej. Współpracował z Międzynarodową Organizacją Pomocy Humanitarnej „Lekarze bez granic”, uczestniczył w kilku misjach na Sri Lance. Pełnił funkcję ordynatora Oddziału Chirurgii Ogólnej Szpitala Powiatowego w Nysie.
Zginął podczas powodzi w Nysie.
13 września 2024 r. – prof. Zbigniew Lew-Starowicz, wybitny polski seksuolog, psychiatra i psychoterapeuta, specjalista seksuologii klinicznej oraz propagator edukacji seksualnej, wieloletni konsultant krajowy z zakresu seksuologii.
Prof. Zbigniew Lew-Starowicz urodził się 25 października 1943 r. W 1966 r. ukończył medycynę na Wydziale Lekarskim Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi. W 1986 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk medycznych ze specjalnością w zakresie psychiatrii.
W latach 1995–1996 był ekspertem Ministerstwa Edukacji Narodowej w zakresie edukacji seksualnej, a w latach 1996–1998 liderem programu edukacji seksualnej Organizacji Narodów Zjednoczonych. W 1994 r. powołany został na krajowego specjalistę z zakresu seksuologii. Był autorem i współautorem kilkuset publikacji z zakresu seksuologii i psychiatrii oraz kilku tysięcy artykułów popularnonaukowych.
Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim, Krzyżem Oficerskim i Orderem Odrodzenia Polski.
Prof. Zbigniew Lew-Starowicz od lat współpracował z wydawnictwem Termedia.
5 września 2024 r. – prof. Jerzy Heimrath, lekarz, nauczyciel akademicki Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.
Prof. Jerzy Heimrath studia na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej we Wrocławiu ukończył w 1983 r. Cztery lata później otrzymał pierwszy stopień specjalizacji z zakresu położnictwa i ginekologii, a w 1990 r. drugi. Doktoryzował się w 1993 r., a habilitował w 2003 r. W latach 2005–2015 był kierownikiem Katedry Ginekologii i Położnictwa Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, a od 2012 r. także dziekanem Wydziału Nauk o Zdrowiu. 9 września 2013 r. w liście otwartym poinformował o swojej rezygnacji z funkcji.
1 lipca 2024 r. – dr Jacek Kozakiewicz, absolwent Śląskiej Akademii Medycznej, specjalista otolaryngologii.
Od 1989 r. dr Jacek Kozakiewicz związany był ze śląskim samorządem lekarskim. Pełnił funkcję prezesa Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach w latach 2009–2017. Był również wiceprezesem Naczelnej Rady Lekarskiej (2018–2020) oraz wiceprezesem Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach (1993–1997 i 2018–2020).
Przez 31 lat pracy dla samorządu był m.in. członkiem Naczelnej Rady Lekarskiej, delegatem na Krajowy Zjazd Lekarzy, delegatem na Okręgowy Zjazd Lekarzy, członkiem prezydium ORL w Katowicach, członkiem Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach.
Jacek Kozakiewicz był także pomysłodawcą i pierwszym prezesem Śląskiego Forum Samorządów Zawodów Zaufania Publicznego.
Za swoją działalność został odznaczony Medalem NRL „Salus aegroti suprema lex”, Srebrnym i Złotym Odznaczeniem Śląskiej Izby Lekarskiej „Zasłużony dla Lekarzy PRO MEDICO”, Złotą Odznaką Honorową „Za Zasługi dla woj. śląskiego", Medalem Złotym w Obronie Twoich Praw, Platynowym Laurem Umiejętności i Kompetencji „Pro Publico Bono”, Złotym Krzyżem Zasługi.
23 czerwca 2024 r. – Maciej Bogucki, dyrektor Europejskiego Centrum Strategii i Polityki w Ochronie Zdrowia w Warszawie, były członek Zespołu Doradców Komisji Zdrowia Senatu.
O Macieju Boguckim napisała Beata Małecka-Libera: „Maciej był przewodniczącym Zespołu Doradców przy Senackiej Komisji Zdrowia. Podsumowywał nasze dyskusje, zbierał nasze rekomendacje i zawsze miał też swoje zdanie. Zdanie państwowca, który w centrum uwagi widział dobro pacjenta. Świetnie rozumiał system opieki zdrowotnej oraz jego problemy finansowe i kadrowe. Mocno walczył o to, by zdrowie stało się priorytetem nie tylko rządu, ale także każdego z nas. Zawsze podkreślał, że musimy wspólnie o to walczyć, nawet jeżeli zabiera to dużo czasu. Tak trudno pisze mi się o Macieju w czasie przeszłym, tak trudno uwierzyć, że nie doradzi nam więcej. Był pracowitym, prawym, niezmiernie życzliwym, ciepłym człowiekiem i takim pozostanie w mojej pamięci”.
Maciej Bogucki był ekspertem wielokrotnie wypowiadającym się w „Menedżerze Zdrowia”, członkiem kapituły konkursu Sukces Roku w Ochronie Zdrowia – Liderzy Medycyny, organizowanego przez wydawnictwo Termedia.
20 czerwca 2024 r. – prof. dr hab. n. med. Tomasz Zubilewicz, wieloletni kierownik Kliniki Chirurgii Naczyniowej i Angiologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie.
Prof. dr hab. n. med. Tomasz Zubilewicz rozpoczął pracę w USK nr 1 w 1994 r., zajmując kolejno stanowiska młodszego asystenta, asystenta, starszego asystenta. Od 2010 r. pełnił obowiązki ordynatora Kliniki Chirurgii Naczyniowej i Angiologii, od listopada 2011 r. do połowy 2022 r. był kierownikiem Kliniki Chirurgii Naczyniowej i Angiologii USK nr 1. Tytuł naukowy profesora nauk medycznych otrzymał postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 22 marca 2018 r.
Tomasz Zubilewicz był specjalistą drugiego stopnia w zakresie chirurgii ogólnej, specjalistą chirurgii naczyniowej oraz specjalistą angiologii. Wieloletnią pracę w szpitalu łączył z działalnością naukową i kształceniem studentów na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie.
26 marca 2024 r. – Rajmund Miller, laryngolog, poseł Koalicji Obywatelskiej z Opolszczyzny, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia.
Rajmund Miller ukończył studia na Akademii Medycznej w Łodzi.
Był laryngologiem i prowadził prywatną praktykę lekarską. Był także politykiem,
który od 2011 r. zasiadał w Sejmie, jako poseł VII, VIII, IX i X kadencji. W
ostatnich latach był również wiceprzewodniczącym sejmowej Komisji Zdrowia.
Był jednym z założycieli lokalnych struktur Platformy Obywatelskiej na Opolszczyźnie.
24 marca 2024 r. – dr Jadwiga Kuczma-Napierała, wybitna specjalistka w dziedzinie
medycyny społecznej oraz higieny i epidemiologii, dyrektor Wojewódzkiej Stacji
Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu.
Jadwiga Kuczma-Napierała tytuł doktora nauk
biologicznych uzyskała w 1997 r. Od 2000 r. pełniła funkcję zastępcy wielkopolskiego państwowego
wojewódzkiego inspektora sanitarnego. W maju 2020 r. została powołana na
stanowisko szefa sanepidu.
To wieloletnia dydaktyczka i wykładowczyni, autorka i współautorka kilkudziesięciu publikacji medycznych i popularnonaukowych z dziedziny medycyny klinicznej, profilaktyki oraz organizacji ochrony zdrowia. Zainicjowała prace nad ujednoliceniem systemu jakości w nadzorze w inspekcji sanitarnej w woj. wielkopolskim.
4 marca 2024 r. – prof. Elżbieta Starosławska, dyrektor Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej.
Prof. Elżbieta Starosławska przez wiele lat była szefową największego szpitala onkologicznego we wschodniej Polsce. Dyrektorskie stanowisko w Centrum Onkologii objęła w 2006 roku. Kierowała placówką przez 10 lat, a potem ponownie od 2019 roku.W przeszłości była też konsultantką wojewódzką w dziedzinie onkologii klinicznej. Pośmiertnie została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi w działalności na rzecz rozwoju onkologii i ochrony zdrowia”.
6 grudnia 2023 r. – prof. Anna Balcar-Boroń, pediatra, dziekan wydziału lekarskiego w Akademii Medycznej w Bydgoszczy wieloletni konsultant wojewódzki do spraw pediatrii.
Prof. dr hab. n. med. Anna Balcar-Boroń, laureatka wyróżnienia Convallaria Copernicana, pierwszy dziekan Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Bydgoszczy, twórczyni bydgoskiej szkoły pediatrii i bydgoskiej pediatrii akademickiej, miała 93 lata.
Ukończyła studia na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej we Wrocławiu w roku
1954. W czasie pracy w klinice uzyskała pierwszy i drugi stopień specjalizacji
w pediatrii, następnie stopień doktora nauk medycznych, a w 1972 r. stopień
naukowy doktora habilitowanego. Pełniła funkcję zastępcy kierownika Kliniki
Nefrologii Instytutu Pediatrii Akademii Medycznej, a także uzyskała
podspecjalizację z nefrologii dziecięcej. W 1990 r. otrzymała tytuł profesora.
Z wrocławską uczelnią była związana przez 21 lat. W 1975 r. przeniosła się do
Akademii Medycznej w Gdańsku i z niej została oddelegowana do Bydgoszczy, w
której powstała wówczas filia, wkrótce przemianowana na II Zamiejscowy Wydział
Lekarski tej uczelni, gdzie objęła stanowisko kierownika Kliniki Chorób Dzieci.
W roku 1984 powstała w Bydgoszczy Akademia Medyczna, w której prof.
Balcar-Boroń objęła funkcję dziekana Wydziału Lekarskiego. Przez 10 lat pełniła
funkcję konsultanta wojewódzkiego do spraw pediatrii, od 1985 r. była
konsultantem regionalnym, a od 1994 r. członkiem Krajowego Zespołu Konsultanta
Medycznego w dziedzinie pediatrii i medycyny szkolnej. Przez 21 lat była
przewodniczącą oddziału bydgoskiego Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego. Była
również członkiem Polskiego Towarzystwa Alergologicznego i Europejskiego
Towarzystwa Pediatrycznego oraz Towarzystwa Nefrologicznego.
Pożegnanie
Naczelna Izba Lekarska przygotowała wyjątkowe pożegnanie dla lekarzy i osób blisko z nią związanych.
Wideo poniżej.