Przypadki medyczne dziwniejsze niż Halloween
Ostatniego dnia października wiele osób na całym świecie bawi się z dreszczykiem emocji związanym z opowieściami o duchach i budzącymi strach, legendami związanymi z Halloween. Okazuje się, że podręczniki medyczne mają własną kolekcję rzadkich, zagadkowych schorzeń, które mogą wydawać się niemal nie z tego świata.
Często źle rozumiane, rzadkie zjawiska medyczne stawiają nie tylko przed pacjentami wyjątkowe wyzwania i świadczą o ogromnej różnorodności kondycji ludzkiej. Nic dziwnego, że wywołują też wyjątkowe emocje, spowodowane odmiennością do tego z czym spotykamy się na co dzień. Dr Sheena Meredith przywołuje na łamach Medscape, przy okazji Halloween, szereg takich rzadkich zjawisk medycznych.
Zespół obcej ręki – zespół doktora Strangelove’a
Rzadkie zaburzenie neurologiczne nazwane na cześć filmu Stanleya Kubricka z 1964 r. Chorzy tracą kontrolę nad jedną ręką, która nadal się porusza i funkcjonuje, jakby z własnej woli. Zwykle jest to spowodowane jakąś formą uszkodzenia mózgu.
Apotemnofilia – zaburzenie tożsamości integralności ciała
Parafilia charakteryzująca się silnym pragnieniem modyfikacji ciała, np. amputacji lub niepełnosprawności, które zdaniem osób cierpiących na tę chorobę pomogą im poczuć się „kompletnymi”. Może prowadzić to do samookaleczenia.
Argyria – choroba skóry powodująca sinienie
Zjawisko, który dzieje się w przypadku toksycznych osadów srebra u osób, które są narażone na metal w związku z wykonywaną pracą lub przyjmują nadmierne ilości suplementów z zawartością srebra koloidalnego. Przebarwienia błony śluzowej mogą być czasami spowodowane przez amalgamat dentystyczny. To takie złe wieści dla wampirów z próchnicą zębów.
Autofagia – zjadanie własnego ciała
Zachowania takie jak obgryzanie paznokci, wyrywanie włosów lub obgryzanie samego siebie, doprowadzone do skrajności, mogą doprowadzić niektórych ludzi do dosłownego zjadania części swojego ciała, zazwyczaj wrażliwych na ból, takich jak palce. Może występować w różnych formach zaburzeń psychicznych.
Zespół Capgrasa – urojenie dublera
Osoby dotknięte tą chorobą wierzą, że ktoś im bliski został zastąpiony identycznym duplikatem. Stan ten jest zazwyczaj spowodowany jakąś formą organicznego uszkodzenia mózgu. Może to skutkować przemocą wobec drugiej osoby.
Zespół Cotarda – zespół żywego trupa
W tym przypadku chorzy są przekonani, że nie istnieją lub są martwi, umierający, gnijący lub brakuje im jakiejś części ciała. Może współwystępować z zespołem Capgrasa, chociaż często jest to składnik zaburzeń psychicznych a niektóre przypadki wykazują zmiany w neuroobrazowaniu.
Zespół Ekboma – urojeniowa pasożytnicza lub mrowiąca
Chorzy na ten zespół mają fałszywe przekonanie, że ich skóra jest zainfekowana przez robactwo: pluskwy, wszy, pchły lub robaki. Osoby dotknięte chorobą mogą drapać się do krwi, czasem wzywać firmę zajmującą się zwalczaniem szkodników, aby uporała się z wyimaginowanym problemem.
Hypertrichosis lanuginosa congenita – zespół wilkołaka
Ta rzadka autosomalna dominująca choroba powodująca niekontrolowany wzrost włosów. Przypadki odnotowano już w średniowieczu, kiedy nieszczęsne ofiary były często wystawiane w cyrkach i na jarmarkach.
Kuru – choroba prionowa kanibali
Ulubieniec studentów medycyny, kuru, była śmiertelną chorobą neurologiczną w Papui Nowej Gwinei, spowodowaną spożyciem zainfekowanej tkanki mózgowej zmarłych krewnych w ramach rytualnej praktyki pogrzebowej. Kuru jest przenośną encefalopatią gąbczastą. W dużej mierze zanikła po wysiłkach władz w drugiej połowie ubiegłego wieku, aby wykorzenić kanibalizm.
Efekt Łazarza – wskrzeszenie z martwych
W tym rzadkim zjawisku osoba uznana za zmarłą spontanicznie wykazuje odnowione oznaki krążenia po kilku minutach lub godzinach (autoresuscytacja), klasycznie po pozornie nieudanej resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Nazwa pochodzi od postaci z Nowego Testamentu. Niestety, dla większości dotkniętych nią osób cud ożywienia nie trwa długo.
Szaleństwo – transformacja w pełnię księżyca
Wiara, że choroby psychiczne osiągają szczyt w czasie pełni księżyca, jest powszechna od tysiącleci. Luna była rzymską boginią księżyca. Badania nie potwierdziły żadnego takiego efektu, mimo że różne ankiety sugerują, że wielu pracowników ochrony zdrowia psychicznego w to wierzy.
Xeroderma pigmentosum – niechęć do światła słonecznego
Ta genetyczna choroba, charakteryzująca się ekstremalną wrażliwością na światło ultrafioletowe, może być jednym ze źródeł legend o wampirach. Poważne konsekwencje mogą obejmować oparzenia słoneczne, powikłania oczne, zwyrodnienie neurologiczne i 1000-krotnie większe ryzyko wystąpienia nowotworów złośliwych skóry.