European Parliament

Stella Kyriakides o europejskim planie walki z rakiem

Udostępnij:
- Praca na rzecz zmniejszenia cierpień powodowanych przez choroby nowotworowe w Europie jest dla mnie, jako komisarza UE do spraw zdrowia i bezpieczeństwa żywności, sprawą najwyższej rangi. Jest to priorytet w dziedzinie zdrowia tak dla obywateli UE, jak i dla komisji pod przewodnictwem Ursuli von der Leyen. To obszar, w którym oczekuje się od nas większych wysiłków i lepszych rezultatów, a nasza determinacja pozwoli je uzyskać – mówi Stella Kyriakides, komisarz Unii Europejskiej do spraw zdrowia i bezpieczeństwa żywności, i zapowiada europejski plan walki z rakiem.
Rak to poważny problem zdrowotny, który w pewnym momencie życia dotknie bezpośrednio 40 proc. obywateli Unii Europejskiej. W Polsce co roku z powodu raka umiera ponad 100 tys. osób. - Szacuje się, że jeśli nie podejmiemy działań, łączna liczba przypadków raka w UE podwoi się do 2035 r. O ile nie uda nam się odwrócić tej niepokojącej tendencji, obciążenie, jakie choroby nowotworowe stanowią dla naszych rodzin, systemów opieki zdrowotnej i społecznej oraz gospodarek, będzie nadal rosło – wylicza Stella Kyriakides w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Ekspertka podkreśla, że dla niej istnieje tylko jeden sposób na naprawdę skuteczną walkę z rakiem, to uczynienie z niej wspólnego europejskiego priorytetu.

- Wierzę, że możemy dokonać ogromnych zmian, ale tylko wtedy, gdy połączymy siły – od decydentów po pracowników służby zdrowia, od przedstawicieli pacjentów po przemysł, a co najważniejsze, wspólnie z obywatelami. Wiemy obecnie, że do 40 proc. zachorowań na raka da się uniknąć, co oznacza, że zakres potencjalnych działań i możliwości ratowania istnień ludzkich jest olbrzymi – opisuje Kyriakides w w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

- To właśnie ten zbiorowy potencjał i możliwości działania pragnę uruchomić za pośrednictwem przyszłego europejskiego planu walki z rakiem. Dzięki planowi– który przedstawię jeszcze w tym roku – podejmiemy działania na wszystkich etapach choroby, od profilaktyki poprzez wykrywanie, leczenie i metody terapeutyczne, aż po opiekę paliatywną – zapowiada Stella Kyriakides.

Przeczytaj także: „Narodowa Strategia Onkologiczna zaprezentowana u prezydenta Dudy”, „Prof. Jassem: Chory na nowotwór nie wie, który ośrodek jest najlepszy. Pomóżmy mu, porównujmy je” i „Nowotwory w Szwecji, Niemczech i we Włoszech”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.